Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlaridan soʻng mahoratli dzyudochimiz Gulnoza Matniyazova professional sportchilik faoliyatini rasman yakunlaganini eʼlon qildi. Bir necha kundan soʻng 30 yoshni qarshi oladigan sportchimiz Rio-2016, Tokio-2020 va Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari, 3 ta Osiyo oʻyinlari, jahon chempionatlari, “Katta dubulgʻa” va Gran-pri musobaqalarida yurtimiz sharafini munosib himoya qildi.
Kecha Olimpiya oʻyinlari doirasida aralash jamoaviy dasturda 3 ta terma jamoa vakillariga qarshi bahsda barcha bellashuvlarda gʻalaba qozondi va sportchilik faoliyatini yuqori notada yakunladi. Uning xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib eʼtirof etilib, 2021-yil “Shuhrat” medali bilan taqdirlangan.
Yurtimizda ayollar dzyudosining yangi bosqichga koʻtarilishida Matniyazovaning ham ulkan hissasi bor. Zero, aynan Gulnozaga havas qilgan yuzlab qizaloqlar dzyudo sportini tanlashdi. Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi mahoratli sportchimizga ajoyib faoliyat uchun tashakkur bildirib, unga kelgusida mustahkam sogʻlik va omad tilaydi.

Гульноза Матниязова завершила свою спортивную карьеру
После выступления на летних Олимпийских играх Париж-2024 опытная дзюдоистка Узбекистана Гульноза Матниязова объявила, что официально завершила свою профессиональную карьеру в большом спорте. Наша спортсменка, которой через несколько дней исполнится 30 лет, достойно защитила честь нашей страны на летних Олимпийских играх Рио-2016, Токио-2020 и Париж-2024, а также, 3 Азиатских играх, чемпионатах мира, турнирах "Большого шлема" и Гран-при.
Вчера в рамках Париж-2024 на соревнованиях в командной-микст программе, наша девушка успешно провела схватки против представительниц 3 сборных команд и завершила свою спортивную деятельность на высокой ноте. За свои заслуги была награждена медалью "Шухрат".
Гульноза Матниязова также внесла огромный вклад в поднятии женского дзюдо в нашей стране на новый уровень. В частности, сотни девочек Узбекистана полюбили дзюдо благодаря Гульнозе Матниязовой и начали заниматься этим видом спорта, последовав за своим кумиром. Национальный Олимпийский комитет Узбекистана благодарит нашу опытную дзюдоистку за блестящие выступления, желает ей здоровья и успехов в будущем.