Paralimpiya yangiliklari: Birmingem va Berlindan xushxabar, Jizzaxda ilk bor 5×5 futbol o‘tkazildi
Ortda qolgan hafta Paralimpiya oilasi uchun ham bir qator eʼtiborli yangiliklar bilan esda qoldi. Jumladan, para-dzyudochilarimiz Birmingemda, para-suzuvchilarimiz Berlinda muvaffaqiyatli ishtirok etishgan bo‘lsalar, Jizzax viloyatida ilk bor ko‘zi ojiz sportchilar o‘rtasida 5×5 futbol turniri bo‘lib o‘tdi.
Britaniyada o‘tgan musobaqada para-dzyudochilarimiz 2 ta oltin, 3 ta kumush va 2 ta bronza medallariga sazovor bo‘lishdi. Bu bilan umumjamoa hisobida ikkinchi o‘rinni qo‘lga kiritdik. Shuningdek, vakillarimiz Tokio-2020 Paralimpiya o‘yinlari yo‘llanmasi uchun muhim reyting ochkolariga ham ega bo‘lishdi.
Berlinda Jahon seriyasiga kiruvchi turnirning ilk kunida Shohsanam Toshpo‘latova oltin, Muzaffar Tursunxo‘jayev bronza medalini qo‘lga kiritgan edi. Musobaqa davomida Toshpo‘latova 200 metrga kompleks usulda suzish yo‘nalishida yana bir oltin medalni o‘z hisobiga yozib qo‘ygan bo‘lsa, Tursunxo‘jayev 100 metrga chalqancha usulda kechgan bahsda kumush medal sohibi bo‘ldi. Shuningdek, Islom Aslanov va Firdavsbek Musabekov jamoamizga mos ravishda oltin va kumush medallarni keltirishdi. Shu tariqa, turnirda 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medallariga ega bo‘ldik.
16-20 iyun kunlari Jizzaxda 5×5 futbol bo‘yicha ko‘zi ojiz sportchilar o‘rtasida ilk bor Respublika chempionati o‘tkazildi. Unda 10 ta jamoa va 100 nafardan ortiq sportchilar ishtirok etdi. Qiziqarli va murosasiz kechgan final bellashuvida Qashqadaryo jamoasi Samarqand vakillaridan ustun keldi.

News of the Paralympic movement: the success of para-athletes in Birmingham and Berlin. For the first time, 5x5 football was held in Jizzakh
The past week was marked by a number of important news for the representatives of the Paralympic family. In particular, our para-judoists successfully performed in Birmingham, and para-swimmers — in Berlin. In addition, for the first time in the Jizzakh region, a 5x5 football tournament was held among blind athletes.
At the competition in Britain, the para-judoists of Uzbekistan managed to win 2 gold, 3 silver and 2 bronze medals. This result allowed our athletes to take the second place in the team competition. Also, our representatives have recorded valuable rating points of the Tokyo Paralympics on their account.
On the first day of the World Series tournament in Berlin, Shokhsanam Toshpulatova won gold, and Muzaffar Tursunkhuzhayev won bronze. Toshpulatova did not limit herself to one gold and during the tournament she successfully performed in the 200-meter swim in the complex direction, which allowed her to add another gold to the national team's piggy bank. Tursunkhuzhaev also won the silver medal in the 100-meter backstroke. In addition, Islom Asanov was awarded gold and Firdavs Musabekov-silver. Thus, the team of Uzbekistan won 3 gold, 2 silver and 1 bronze.
On June 16-20, for the first time, the Republican 5x5 Football Championship among blind athletes was held in Jizzakh. 10 teams with more than 100 athletes took part in the competition. In the final match, the Kashkadarya team won the representatives of Samarkand and became the winner of the championship.