O'zbek va jahon sportining afsonasi Oksana Chusovitina 46 yoshga to'ldi!
Bugun o'zbek va jahon sportining afsonaviy sportchisi Oksana Chusovitina o'zining tug'ilgan kunini nishonlamoqda.
Chusovitina Oksana Aleksandrovna 1975-yil 19-iyunda Buxoroda tug'ilgan. 7 ta yozgi olimpiadalarda ishtirok etgan gimnastika tarixidagi yagona ayol (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-yil Olimpiya o'yinlari chempioni (Barselona), 2008-yil Olimpiada o'yinlari kumush medali sovrindori (Pekin), uch karra jahon chempioni.
Sport gimnastikasining bir nechta murakkab elementlari, tayanch o'tish, erkin mashqlar va parallel chiziqlar muallifi. Osiyo o'yinlari va Osiyo chempionati sovrindori. U yetti yozgi Olimpiya o'yinlarida ishtirok etishga muvaffaq bo'lgan gimnastika tarixidagi yagona ayol va sport gimnastikasining xalqaro "Shon-Shuhrat zali" ga kiritilgan birinchi sportchi sifatida Ginnes rekordlar kitobiga kiritilgan.
2019-yilning oktyabr oyida u Germaniyaning Shtuttgard shahrida bo'lib o'tgan jahon gimnastika chempionatida ishtirok etib, Tokiodagi Olimpiya o'yinlari uchun litsenziya oldi. Tokio Olimpiadasi Oksana Chusovitina uchun sakkizinchisi bo'ladi. O'zbekiston Respublikasida xizmat ko'rsatgan sportchi, "O'zbekiston iftixori" faxriy unvoni sohibi, "Do'stlik", "Mehnat shuhrati", "El-yurt hurmati"ordenlari bilan taqdirlandi.
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi Oksana CHusovitinani tug'ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etadi, unga sihat-salomatlik, baxt-saodat, omad va farovonlik tilaydi.

The legend of Uzbek and world sports Oksana Chusovitina has turned 46 years old!
Oksana Alexandrovna Chusovitina was born on June 19, 1975 in Bukhara. The only woman in the history of gymnastics who took part in 7 Summer Olympics (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). Champion of the 1992 Olympic Games (Barcelona), silver medalist of the 2008 Olympic Games (Beijing), three-time world champion.
The author of several complex elements of gymnastics in the support jump, free exercises and parallel bars. Medalist of the Asian Games and the Asian Championship. She is listed in the Guinness Book of Records as the only woman in the history of gymnastics who managed to take part in seven Summer Olympic Games and the first active athlete in history, whose name was entered into the international "Hall of Fame" of gymnastics.
In October 2019, she won a license for the Olympic Games in Tokyo, taking part in the World Gymnastics Championships in Stuttgart (Germany). The Tokyo Olympics will be the eighth for Oksana Chusovitina. The honored athlete of the Republic of Uzbekistan, the owner of the honorary title "Uzbekistan Iftikhori", was awarded the orders "Dustlik", "Mehnat Shukhrati", "El-yurt Khurmati".
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates Oksana Chusovitina on her birthday, wishes her good health, happiness, success and prosperity.