O'zbek va jahon sportining afsonasi Oksana Chusovitina 46 yoshga to'ldi!
Bugun o'zbek va jahon sportining afsonaviy sportchisi Oksana Chusovitina o'zining tug'ilgan kunini nishonlamoqda.
Chusovitina Oksana Aleksandrovna 1975-yil 19-iyunda Buxoroda tug'ilgan. 7 ta yozgi olimpiadalarda ishtirok etgan gimnastika tarixidagi yagona ayol (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-yil Olimpiya o'yinlari chempioni (Barselona), 2008-yil Olimpiada o'yinlari kumush medali sovrindori (Pekin), uch karra jahon chempioni.
Sport gimnastikasining bir nechta murakkab elementlari, tayanch o'tish, erkin mashqlar va parallel chiziqlar muallifi. Osiyo o'yinlari va Osiyo chempionati sovrindori. U yetti yozgi Olimpiya o'yinlarida ishtirok etishga muvaffaq bo'lgan gimnastika tarixidagi yagona ayol va sport gimnastikasining xalqaro "Shon-Shuhrat zali" ga kiritilgan birinchi sportchi sifatida Ginnes rekordlar kitobiga kiritilgan.
2019-yilning oktyabr oyida u Germaniyaning Shtuttgard shahrida bo'lib o'tgan jahon gimnastika chempionatida ishtirok etib, Tokiodagi Olimpiya o'yinlari uchun litsenziya oldi. Tokio Olimpiadasi Oksana Chusovitina uchun sakkizinchisi bo'ladi. O'zbekiston Respublikasida xizmat ko'rsatgan sportchi, "O'zbekiston iftixori" faxriy unvoni sohibi, "Do'stlik", "Mehnat shuhrati", "El-yurt hurmati"ordenlari bilan taqdirlandi.
O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi Oksana CHusovitinani tug'ilgan kuni bilan samimiy muborakbod etadi, unga sihat-salomatlik, baxt-saodat, omad va farovonlik tilaydi.

Легенде узбекского и мирового спорта Оксане Чусовитине исполнилось 46 лет!
Сегодня легендарная спортсменка узбекского и мирового спорта Оксана Чусовитина празднует свой День рождения.
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная женщина в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 7 летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). Чемпионка Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трехкратная чемпионка мира.
Автор нескольких сложных элементов спортивной гимнастики по опорному прыжку, вольным упражнениям и в параллельных брусьях. Призёр Азиатских игр и чемпионата Азии. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, как единственная женщина в истории гимнастики, которой удалось принять участие в семи летних Олимпийских играх и первая в истории действующая спортсменка, имя которой введён в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
В октябре 2019 года она завоевала лицензию на Олимпийские игры в Токио, приняв участие на чемпионате мира по спортивной гимнастике в городе Штутгард (Германия). Токийская Олимпиада станет восьмой для Оксаны Чусовитиной. Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан, обладательница почётного звания «Узбекистон ифтихори», награждена орденами «Дустлик», «Мехнат шухрати», «Эл-юрт хурмати».
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Оксану Чусовитину с днём рождения, желает ей крепкого здоровья, счастья, успехов и благополучия.