Bu yilgi Olimpiya kuni "Yangi Nafas” ommaviy yugurish musobaqasi bilan nishonlandi
Bugun butun Respublikamiz boʻylab Xalqaro Olimpiya kuni, Bolalarni himoya qilish kuni va Yoshlar kuniga bagʻishlangan “BYD Yangi Nafas” ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtdi. 16 shaharda bir vaqtda oʻtkazilgan ushbu musobaqaning poytaxtimizdagi tadbiri “Yangi Oʻzbekiston” bogʻida tashkil etildi.
Ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik kengashi kotibi, mamlakat triatlon federatsiyasi raisi Viktor Mahmudov, Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov soʻz olib, mamlakatimizda ommaviy sport tadbirlarini tashkil etish anʼana tusiga kirib borayotgani, bu orqali minglab yoshlar bir maqsad ostida birlashayotgani xususida toʻxtalib oʻtishdi. Shuningdek, XOQning 130 yilligi nishonlanayotgan bu yilgi Olimpiya kuni Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari oldidan oʻtkazilayotgani bayramona shukuhni yanada oshirganini qoʻshimcha qilishdi. Tadbir davomida Xalqaro Olimpiya qoʻmitasi Prezidenti Tomas Baxning Olimpiya kuni munosabati bilan yoʻllagan murojaati namoyish etildi.
Shundan soʻng ishtirokchilar 3 km masofada kechgan poygada bellashishdi. Koʻtarinki va bayramona ruhda oʻtgan poyganing gʻolib va sovrindorlarini taqdirlash marosimi kunning ikkinchi yarmida Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasida oʻtkaziladi.

В связи с Международным Олимпийским днём состоялся массовый забег “Yangi Nafas”
Сегодня по всей Республике был организован массовый забег "BYD Yangi nafas", посвящённый Международному Олимпийскому дню, Дню защиты детей и Дню молодёжи. Мероприятие состоялось в 16 городах одновременно, а любители забега из Ташкента собрались в парке "Янги Узбекистон".
В торжественной церемонии открытия выступили Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, отметив, что организация массовых спортивных мероприятий становится традицией в нашей стране, благодаря которой объединяются тысячи людей под одной целью. Также, официальные лица подчеркнули, что в этом году Олимпийский день является особенным, так как отмечается знаменательная дата - 130 летие МОК и что массовое мероприятие проводится перед стартом летних Олимпийских игр Париж-2024. Разумеется, все это придаёт большую радость и праздничное настроение. В ходе мероприятия было продемонстрировано обращение президента Международного Олимпийского комитета Томаса Баха в связи с Олимпийским днём.
Далее участники соревновались в забеге на 3 км. Церемония награждения победителей и призеров забега, которая состоялась в праздничной атмосфере, пройдет во второй половине дня на Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.