O‘zbekiston kikboks bo‘yicha jahon chempionatiga mezbonlik qilishi mumkin
So‘nggi paytlarda mamlakatimiz bir qator sport turlari bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatiga mezbonlik qilmoqda. Yaqin yillar orasida mazkur turnirlar orasiga kikboks ham qo‘shilishi mumkin.
Bu masalani MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov Jahon kikboks tashkiloti vitse-prezidenti Salim Kayichi bilan uchrashuvda muhokama qildi. Uchrashuvda, shuningdek, O‘zbekiston kikboks federatsiyasi raisi Oybek Karmetov ham ishtirok etdi. Suhbat davomida mamlakatimizda ushbu sport turini yana-da rivojlantirish, federatsiyalar o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirish kabi masalalar atroflicha muhokama qilindi.
MOQ rahbari turkiyalik mehmonga Prezidentimiz boshchiligida sportni rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor, sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti xususida gapirib berdi. O‘z navbatida, Salim Kayichi ayni paytda poytaxtimizda o‘tayotgan kikboks bo‘yicha xalqaro musobaqaning yuqori saviyada o‘tayotgani, bunday tashkilotchilik bilan O‘zbekistonning kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatini qabul qilishi mumkinligini aytib o‘tdi. Rustam Shoabdurahmonov ushbu fikrni qo‘llab-quvvatladi va MOQ bu borada hamkorlikda ishlashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar har ikki mamlakat rahbarlarining olib borayotgan do‘stona aloqalarini sport sohasida davom ettirishdan minnatdor ekanligini taʼkidlab, esdalik uchun sovg‘a almashishdi.

Узбекистан может принять чемпионат мира по кикбоксингу
В последнее время Узбекистан часто принимает чемпионаты мира среди взрослых по многим видам спорта. В ближайшие годы к этим турнирам может присоединиться и первенство мира по кикбоксингу.
Этот вопрос обсуждался во время официальной встречи председателя НОК Рустама Шаабдурахманова и вице-президента Мировой организации кикбоксинга Салима Кайичи. На встрече также присутствовал председатель федерации кикбоксинга Узбекистана Ойбек Карметов. Во время мероприятия также обсуждались вопросы относительно развития этого вида спорта в нашей стране и усиления двустороннего сотрудничества между федерациями двух стран.
Председатель НОК почётному гостью рассказал об уделяемом внимании со стороны нашего Президента в развитие спортивной сферы и популяризации здорового образа жизни. В свою очередь, и Салим Кайичи выразил, что в настоящее время в Ташкенте проходит международный турнир по кикбоксингу и то что он организован на высшем уровне, и благодаря своему опыту, Узбекистан может принять и чемпионат мира по кикбоксингу среди взрослых. Рустам Шаабдурахманов одобрил это предложение и выразил что НОК готов работать совместно в этом направлении.
В конце мероприятия стороны выразили, что руководители обеих стран поддерживают дружеские отношения и что они очень рады продолжить двустороннее сотрудничество в области спорта, и обменялись памятными подарками.