Taekvondochilarimiz mustaqil O‘zbekistonning Osiyo chempionatlaridagi eng yaxshi natijasini qayd etishdi!
Bugun Livan poytaxtida taekvondo WT bo‘yicha Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Musobaqada O‘zbekiston terma jamoasi 10 ta medal qo‘lga kiritib, o‘z tarixidagi eng yaxshi natijasini yangiladi.
Bugungi bellashuvlarda terma jamoamiz sharafini Tokio-2020 litsenziati Nikita Rafalovich (-80 kg) va Niyaz Po‘latov (-63 kg) himoya qilishdi. Rafalovich yarim finalda Xitoy Taipeyi vakiliga qarshi bahsda imkoniyatni boy berdi va bronza medali bilan kifoyalandi.
Po‘latov esa hal qiluvchi jangda iordaniyalik Zaid Alxalavani bilan hisob-kitob qildi. Murosasiz kechgan jangda hamyurtimizning qo‘li baland keldi va terma jamoamizga uchinchi oltin medalni taqdim qildi.
Shu tariqa O‘zbekiston terma jamoasi musobaqani 3 ta oltin, 1 ta kumush va 6 ta bronza medali bilan yakunladi. Bu taekvondochilarimizning Osiyo chempionatlarida medallar soni va sifati bo‘yicha qayd etgan eng yaxshi natijasi sifatida tarixga kirmoqda. Qayd etish joiz, ushbu musobaqada Ulug‘bek Rashitov, Svetlana Osipova hamda Nigora Tursunqulova kabi yetakchi sportchilarimiz ishtirok etishmadi. Ular ayni kunlarda bor eʼtiborlarini Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorgarlik ko‘rishga qaratishgan. Aks holda Livandagi qitʼa chempionatida natijalar bundan-da salmoqli bo‘lishi turgan gap edi.
Yana bir ahamiyatli tomoni, hamyurtimiz Shohsanam Aʼzamova musobaqada qizlar yo‘nalishida “Eng yaxshi taekvondochi” deb topildi. Vakillarimiz endilikda 20 iyun kuni “Beirut Open” xalqaro musobaqasida ishtirok etishadi. Osiyo chempionatida sovrindor bo‘lgan qahramonlarimizni eslatib o‘tamiz:
-53 kg: Charos Qayumova
-63 kg: Niyaz Po‘latov
-49 kg: Madinabonu Mannopova
-68 kg: Jasur Jaysunov
-46 kg: Shohsanam Aʼzamova
-74 kg: Shahboz Tusmatov
-80 kg: Nikita Rafalovich
-87 kg: Shuhrat Salayev
+80 kg: Shohruh Rajabov
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi qitʼa birinchiligida qayd etilgan tarixiy natija bilan O‘zbekiston taekvondo WT assotsiatsiyasini muborakbod etib, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ham ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi. Olg‘a, Yangi O‘zbekiston!

Наши таэквондисты показали свой лучший результат на чемпионате Азии за всю историю независимого Узбекистана!
Сегодня в Ливане завершился чемпионат Азии по таэквондо WT. Сборной Узбекистана в этом соревновании удалось завоевать 10 медалей.
В рамках сегодняшнего дня на даян вышли двое узбекских таэквондистов — Никита Рафалович (-80 кг) и Нияз Пулатов (-63 кг). Рафалович в полуфинале упустил возможность, проиграв представителю Китайского Тайпея и удостоился бронзы.
А Пулатов решающий бой провёл против Заида Алхалавани из Иордании. В итоге нашему таэквондисту удалось победить соперника и завоевать золотую медаль. Таким образом, сборная Узбекистана завершила чемпионат Азии с 10 медалями (3 золота, 1 серебро и 6 бронзы). Этот результат стал историческим для сборной, так как наши представители установили свой лучший показатель. Следует отметить, что в турнире не принимали участие такие лидеры сборной, как Улугбек Рашитов, Светлана Осипова, Нигора Турсункулова. В настоящее время всё их внимание направлено на подготовку к Токийской Олимпиаде. Если бы эти таэквондисты вышли на даян, то возможно сборной Узбекистана удалось достичь ещё большего успеха.
Ещё одна примечательность, наша соотечественница Шохсанам Аъзамова была признана «Лучшей таэквондисткой» чемпионата среди девушек. Теперь, 20 июня сборная Узбекистана примет участие ещё в одном международном соревновании — «Beirut Open».
Имена таэквондистов, которые стали призёрами в первенстве континента:
-53 кг: Чарос Каюмова
-62 кг: Феруза Садыкова
-68 кг: Жасур Жайсунов
-46 кг: Шохсанам Аъзамова
-74 кг: Шахбоз Тусматов
-80 кг: Никита Рафалович
+80 кг: Шохрух Ражабов
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет ассоциацию таэквондо WT Узбекистана с таким ярким успехом, установленном в первенстве континента и желает успехов в предстоящих Олимпийских играх в Токио. Вперёд, Новый Узбекистан!