Jahon elitasiga katta qadamlar bilan qoʻshilayotgan 20 yoshli oʻzbek mergani
14-17-iyun kunlari Turkiyaning Antalya shahri mezbonlik qilgan kamondan otish boʻyicha Parij-2024 jahon litsenzion turnirida Amirxon Sodiqovning yakkalik dasturida barcha raqiblarini magʻlubiyatga uchratib, oltin medal barobarida Olimpiada yoʻllanmasini qoʻlga kiritishi oʻzbek kamonchiligi rivoji yangi bosqichga koʻtarilayotganini yana bir karra koʻrsatdi.
Zero, bundan avval qitʼaviy litsenzion turnirda Ziyodaxon Abdusattorova oʻzbek kamonchilari orasida birinchi boʻlib 4 yillikning eng nufuzli musobaqasiga yoʻllanma olgandi. Amirxonning muvaffaqiyatli ishtiroki delegatsiyamizni mikst dasturida ham yana bir Olimpiada kvotasi bilan taʼminladi.
Amirxon Sodiqov saralashdagi yuqori natijasi sabab birinchi raqamli sportchi sifatida qurʼadan joy oldi va turnirni raqamiga mos ravishda oltin medal bilan yakunladi. Dastlabki ikki bosqichdan erkin oʻtgan Sodiqov uchinchi davrada polshalik Oskar Kasprovski, soʻng isroillik Niv Frenkelni 6:2 hisoblarida magʻlubiyatga uchratdi. Chorak finalda lyuksemburglik Pit Klein, yarim finalda esa Vyetnamlik Pxong Le 7:1 hisoblarida dogʻda qoldirildi. Final bosqichida Olimpiada yoʻllanmasi naqd qilingan boʻlsa ham Sodiqov yuksak mahorat koʻrsatishda davom etdi va bangladeshlik Sagor Islamga hech qanday imkoniyat qoldirmay 6:0 hisobida gʻalaba qozonib, turnir gʻolibiga aylandi.
20 yoshli Sodiqov ayni paytda jahon reytingida 34-pogʻonani egallab turibdi. Biroq uning soʻnggi 1 oy davomida koʻrsatgan natijalari xuddi TOP-10 dagi merganlarga xos. Boisi bir necha kun muqaddam Janubiy Koreyada oʻtgan Jahon kubogi bosqichida Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni turkiyalik Mete Gazozni magʻlub etgani, kecha jahon litsenzion turnirida oltin medalni qoʻlga kiritgani yuqoridagi fikrga isbot boʻla oladi. Shubhasiz, ayni paytda ajoyib sport formasiga chiqqan Sodiqovdan Parij-2024 Olimpiadasida ham yuqori natijalar kutib qolamiz.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi mamlakat kamondan otish federatsiyasini qoʻlga kiritilgan ushbu muvaffaqiyat bilan qutlab, sportchilarimizga boʻlajak Olimpiya oʻyinlarida ham munosib ishtirok etishlarini tilab qoladi.

20-летний узбекский лучник, стал достойным конкурентом для мировой элиты
14-17 июня в турецком городе Анталья состоялся мировой лицензионный турнир Париж-2024 по стрельбе из лука, где произошло событие, вошедшее в историю узбекского спорта. В этом важном старте наш соотечественник Амирхон Содиков в индивидуальной программе преодолел всех соперников и наряду с золотой медалью, записал в актив делегации Узбекистана ещё одну путёвку на главные старты четырёхлетия. Разумеется, этот отличный результат свидетельствует о том, что развитие такого вида спорта, как, стрельба из лука, выходит на новый уровень в Узбекистане.
Ранее, наша представительница сборной по стрельбе из лука Зиёдахон Абдусатторова впервые в истории узбекского спорта удостоилась лицензии Париж-2024, благодаря успешному участию на континентальном турнире. Выступление Амирхона обеспечило нашей делегации очередную олимпийскую путёвку и в микст-программе.
Амирхан Содиков благодаря высокому результату в квалификации и занял первое место в жеребьёвке. Соответственно и турнир завершил с золотой медалью, завоевав первое место. Содиков вступил в борьбу за медали с третьего раунда. В этом туре наш соотечественник преодолел Оскара Каспровски из Польши, а далее, Нива Френкеля из Израиля со счётом 6:2. Пит Клеин из Люксембурга потерпел поражение в четвертьфинале. А в полуфинале Содиков выиграл Фонга Ле из Вьетнама со счетом 7:1. Несмотря на то, что наш лучник уже обеспечил себе лицензию на главные старты четырёхлетия, он продолжил демонстрировать своё мастерство и не оставил никаких шансов представителю Бангладеша Сагору Исламу, победив его со счётом 6:0. Таким образом, Амирхон Содиков поднялся на высшую ступень пьедестала почёта и стал обладателем золотой медали.
20-летний Содиков на данный момент занимает 34-е место в мировом рейтинге. Однако с его результатами за последний месяц он может конкурировать с лучниками, которые входят в ТОП-10. Доказательством может служить тот факт, что несколько дней назад на этапе Кубка мира в Южной Корее, он победил чемпиона Олимпиады Токио-2020 Мете Газоза из Турции. А вчера он стал обладателем золотой награды на мировом лицензионном турнире. Садиков в настоящее время находится в отличной спортивной форме и мы верим, что на летних Олимпийских играх Париж-2024 завоюет призовые места.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию стрельбы из лука страны с таким успехом и желает нашим лучникам отлично выступить на летних Олимпийских играх Париж-2024.