“Ular Tokioga borishadi” loyihamizni davom ettiramiz. Bugun Siz aziz muxlislarimizga og‘ir atletika bo‘yicha terma jamoamizning umidli vakillaridan biri Adhamjon Ergashevning sportdagi yutuqlari va faoliyati haqida hikoya qilamiz.
Adhamjon Abdullajon o‘g‘li Ergashev 1999-yil 12-mart kuni Namangan viloyatida tug‘ilgan. 12 yoshidan og‘ir atletika bilan shug‘ullanishni boshlagan. Terma jamoaga qabul qilinguncha Mirzohid Turg‘unov qo‘l ostida shug‘ullangan. Hozirda terma jamoamiz bosh murabbiyi Bahrom Mendiboyev va qozog‘istonlik mutaxassis Yerjas Boltayev bilan Tokio-2020 Olimpiadasiga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Adhamjon 15 yoshidayoq terma jamoa tarkibiga jalb qilingan. 2014-yil Xitoyning Nankin shahrida o‘tgan II o‘smirlar Olimpiya o‘yinlarida bronza medalini qo‘lga kiritdi. Shundan beri terma jamoamizdan muqim o‘rin egallab kelmoqda.
2016-yil o‘smirlar o‘rtasida, 2018, 2019-yillari yoshlar o‘rtasida jahon chempionligini qo‘lga kiritgan. 2017-yil 18 yoshida kattalar o‘rtasidagi jahon chempionatida dast ko‘tarish mashqida bronza medaliga sazovor bo‘lgan.
2018-yil Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida -62 kg vazn toifasida delegatsiyamiz hisobiga bronza medalini taqdim qilgan. 2019-yil Tailandda o‘tgan kattalar o‘rtasidagi navbatdagi jahon chempionatida siltab ko‘tarish mashqida yana bir bronza medali egasiga aylandi.
Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasining Tokio-2020 Olimpiadasi reytingi orqali -67 kg vazn toifasida Olimpiya o‘yinlari yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": weightlifter from Namangan Adhamjon Ergashev
"They will defend the honor of the country in Tokyo": a weightlifter from Namangan Afprodev We will introduce you to the licensees of Tokyo 2020, who will compete at the upcoming Olympic Games. Our hero today is the representative of the Uzbek national weightlifting team, Adhamjon Ergashev.
Ergashev Adhamjon Abdullayevich was born on March 12, 1999 in Namangan. Since the age of 12, he has been engaged in weightlifting. Before joining the National Team, he trained under the guidance of Mirzohid Turgunov. Currently, we are actively preparing for the Tokyo Olympics with the head coach of the national team, Bahrom Mendiboyev, and a specialist from Kazakhstan, Yerzhas Boltaev.
Since the age of 15, he has been involved in the National Team. In 2014, he won a bronze medal at the Youth Olympics in Nanjing. Since then, he has successfully performed at competitions and adequately defends the honor of the country.
In 2016, he became the world champion among juniors, and in 2018 and 2019 - among young people. In 2017, at the age of 18, he won bronze in the snatch exercise at the World Adult Championships.
In the 2018 Asian Games, he became a bronze medalist in the -62 kg weight category. In the 2019 World Championship among adults in the push exercise, he was again awarded bronze.
According to the results of the rating of the International Weightlifting Federation in the weight category -67 kg, he won a license for the Tokyo Olympics.dhamjon Ergashev