Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yashnobod tumanidagi Dilbog‘ mahallasida bo‘lib, aholi turmush sharoiti bilan yaqindan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Yashnobod tumanidagi Dilbog‘ mahallasida bo‘lib, aholi turmush sharoiti bilan yaqindan tanishdi.
Mahallada 5 ming 200 nafardan ortiq aholi yashaydi. 26 ta ko‘p qavatli uy, maktab va bog‘chalar, savdo shoxobchalari  atrofi obod qilingan.
Yurtimizda har bir mahalla ixtisoslashuvidan kelib chiqib rivojlantirilmoqda. Dilbog‘liklar asosan tadbirkorlik va hunarmandlik bilan shug‘ullanadi. 15 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, bitta ishlab chiqarish korxonasi, ta’lim muassasalarida aholi doimiy ish bilan band.
O‘tgan yili aholini tadbirkorlikka jalb qilish uchun 13 ta loyihaga kredit ajratilgan. 300 ga yaqin fuqaro yangi ishga joylashtirilgan. Yoshlarni kasbga o‘rgatish uchun monomarkaz tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari mahalladagi qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
O‘zbekiston Futbol assotsiatsiyasi huzuridagi Toshkent shahar futbol akademiyasi shu mahallada joylashgan. Zamonaviy majmuada yopiq va ochiq sport maydonlari, nazariy mashg‘ulot xonalari, yotoqxona, oshxona va kutubxona mavjud. Hozir bu yerda 12 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan 154 nafar bola saboq olmoqda. Mashg‘ulotlarga chet ellik mutaxassislar ham jalb qilingan. Stadionlar yoritish va tasvirga olish qurilmalari bilan jihozlangan.
Prezident akademiya tarbiyalanuvchilari va sport sohasi mas’ullari bilan suhbatlashdi.
– Futbol bo‘yicha qarorlarimiz, iqtidorli bolalarga e’tibor berganimiz tufayli o‘zbek futboli ham jahonga chiqa boshladi. Yevropa jamoalarida legionerlarimiz ko‘payyapti. Yoshlarimiz Olimpiadaga yo‘llanma oldi. Bu davomiy bo‘lishi uchun endi mahallalarda futbolni rivojlantirish kerak. Qo‘shimcha stadionlar qurib, uning ommaviyligini qo‘llab-quvvatlash zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu mahalladagi suv sporti saroyining ta’miri ham ko‘zdan kechirildi. Uni davlat-xususiy sheriklik asosida barqaror ishlatish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Дилбог в Яшнабадском районе столицы и ознакомился с условиями жизни населения.
В махалле проживают более 5,2 тысячи человек. Территория, прилегающая к 26 многоквартирным домам, школам и детским садам, пунктам торговли, благоустроена.
В нашей стране каждая махалля развивается исходя из своей специализации. Жители Дилбога в основном занимаются предпринимательством и ремесленничеством, постоянно заняты в 15 торговых и сервисных точках, на одном производственном предприятии и в образовательных учреждениях.
В прошлом году для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты для 13 проектов. Почти 300 человек были трудоустроены. Для обучения молодежи профессиям организован моноцентр.
Глава государства осмотрел созидательную и благоустроительную работе в махалле.
В этой же махалле расположена футбольная академия города Ташкента при Ассоциации футбола Узбекистана. В современном комплексе есть крытые и открытые спортивные площадки, классы для теоретической подготовки, общежитие, столовая и библиотека. В настоящее время здесь готовятся 154 юниора в возрасте от 12 до 18 лет. На тренировки привлекаются зарубежные специалисты. Стадионы оборудованы системами освещения и видеосъемки.
Президент побеседовал с воспитанниками академии и ответственными за спортивную сферу.
– Благодаря нашим решениям по футболу и вниманию талантливым детям узбекский футбол начинает выходить на мировой уровень. Количество наших легионеров в европейских командах растет. Наши молодые спортсмены получили путевку на Олимпиаду. Чтобы это продолжалось, нужно развивать футбол в махаллях. Необходимо строить дополнительные стадионы и поддерживать массовость этого спорта, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Также осмотрен проделанная работа по ремонту Дворца водных видов спорта в этой махалле. Дано указание по устойчивому использованию сооружения на основе государственно-частного партнерства.