Litsenziat sportchilarimiz antidoping sohasi boʻyicha bilimlarini oshirishmoqda
Oʻzbekiston Milliy Antidoping agentligi Xalqaro antidoping agentligining (WADA) talabiga binoan litsenziat atletlarimizning bilimlarini oshirish, ularning mazkur yoʻnalishdagi tayyorgarligini nazoratga olish borasida ish yoʻlga qoʻygan. Agentlik mutaxassislari jadval asosida Parij-2024 yozgi Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgan atletlarimiz bilan turli seminar va uchrashuvlar tashkil qilib, ularning bu boradagi bilimlarini oshirib kelmoqda.
Ana shunday uchrashuvlar futbol boʻyicha Oʻzbekiston olimpiya terma jamoasi hamda baydarka va kanoeda eshkak eshish boʻyicha litsenziat atletlarimiz bilan oʻtkazildi. Mutaxassislar suhbat davomida sohaning qanchalik dolzarb ekani, xalqaro tashkilot tomonidan talab etilgan meʼyorlarga amal qilish, antidoping qoidalarini buzmaslik borasida oʻz tavsiyalarini berishdi.
WADA talabiga binoan, Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga yoʻllanma qoʻlga kiritgan sportchilar musobaqagacha kamida 3 marotaba doping sinamalarini topshirishlari kerak. Bu esa atletlarimiz hamisha nazoratda boʻlishi, ularning salomatligi har qachongidan muhim ekanini bildiradi.
Seminar yakunida mutaxassislar litsenziatlarimiz uchun soʻnggi qoidalar haqida batafsil maʼlumot beruvchi qoʻllanmaning oʻzbek tilidagi versiyasi tashkilot saytiga yuklangani borasida xabardor qilishdi. Qayd etish joiz, bu bilan nafaqat sportchi va murabbiylar, balki OAV xodimlari va jamoatchilik vakillari ham oʻz bilimlarini oshirish imkoniga ega boʻlishadi.

Лицензиаты Париж-2024 расширяют свои знания в области антидопинга
Национальное антидопинговое агентство Узбекистана по требованию Международного антидопингового агентства (WADA) начало работу с узбекскими спортсменами-лицензиатами по контролю за их состоянием в данном направлении. В связи с этим специалисты Агентства организовывают различные семинары и встречи с атлетами, получившими путёвки на летние Олимпийские и Паралимпийские игры Париж-2024, повышают их знания в этой области.
Подобная встреча состоялась с олимпийской сборной Узбекистана по футболу и лицензиатами по гребле на байдарках и каноэ. В ходе беседы эксперты дали свои рекомендации относительно того, насколько актуальна отрасль, соблюдения норм, требуемых Международной организацией, как не нарушать антидопинговые правила.
По требованию WADA спортсмены, получившие путёвки на Олимпийские и Паралимпийские игры, должны сдать допинг-пробы не менее 3 раз перед соревнованиями. А это значит, что атлеты всегда под контролем, ведь, их здоровье на первом месте.
В конце семинара эксперты отметили, что платформа WADA - ADEL теперь будет работать и на узбекском языке, в которой подробно описаны последние правила Агентства. Чтобы быть в курсе новостей, нужно будет скачать данную платформу. Стоит отметить, что повышать свои знания этим способом могут не только спортсмены и тренеры, но и работники СМИ, а также представители спортивной общественности.