Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma qo‘lga kiritgan qahramonlarimizni tanishtirishda davom etamiz. Ular orasida badiiy gimnastika bo‘yicha yakkalik yo‘nalishida ishtirok etadigan hamyurtimiz Sabina Tashkenbayeva bugun eʼtiborimiz markazida bo‘ladi.
Sabina Talat qizi Tashkenbayeva 2000-yil 27-noyabr kuni Toshkentda tug‘ilgan. 6 yoshidan beri ushbu sport turi bilan shug‘ullanadi. Birinchi murabbiyi Irina Jumayeva. 2013-yildan terma jamoa tarkibiga jalb qilingan.
Undagi iqtidorni ko‘ra olgan mutaxassislar yosh bo‘lishiga qaramay 13 yoshidan terma jamoaga taklif qilishadi. O‘z navbatida, sportchimiz bir qator nufuzli xalqaro musobaqalardagi muvaffaqiyatli ishtirok bilan ushbu ishonchni oqlaydi.
2017, 2018 va 2019-yillar qatorasiga qitʼamizning eng kuchli badiiy gimnastikachisi ekanini isbotlaydi. 2017-yil Islom birdamligi, 2018-yil Osiyo o‘yinlarida sovrindor bo‘lgan.
2018-yil poytaxtimiz mezbonlik qilgan Jahon kubogida bulavadagi mashqda kumush medalni qo‘lga kiritgan. Hozirda O‘zbekiston Davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida tahsil olmoqda.
2021-yil Jahon kubogi bosqichlarida to‘plangan ballar yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Representative of rhythmic gymnastics — Sabina Tashkenbayeva
We continue to introduce you to the licensees of Tokyo 2020, who will defend the honor of the country at the upcoming Games. Today you will learn about Sabina Tashkent, who will participate in Tokyo 2020 in rhythmic gymnastics in the individual direction.
Sabina Talatovna Tashkent was born on November 27, 2000 in Tashkent. Since the age of 6, he has been engaged in rhythmic gymnastics. The first coach is Irina Zhumaeva. Since 2013, she has been a representative of the national team.
Despite her young age, the coaches appreciated her abilities and potential highly and invited her to the National Team. In turn, and Tashkent, justified the trust placed in her, successfully taking part in international competitions.
For three years in a row (2017, 2018, 2019), she managed to prove that she is the best representative of rhythmic gymnastics on the continent. In 2017, at the Islamic Solidarity Games, in 2018, at the Asian Games, she became a medalist.
In 2018, at the World Cup in Tashkent, she won silver in the exercise with clubs. Now she is a student of the Uzbek State University of Physical Culture and Sports.
Based on the results of the points scored at the 2021 World Cup, she won a license to the Tokyo Olympics in the individual direction.