Ilk bor O’zbekistonda o’tadigan futzal bo’yicha jahon chempionatining guruh bosqichiga qur’a tashlandi
Xabaringiz bor, joriy yilning 14-sentyabr - 6-oktyabr kunlari O’zbekiston futzal bo’yicha jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Bugun ko’hna Samarqand shahridagi Registon maydonida musobaqaga qur’a tashlash marosimi bo’lib o’tdi. Unda FIFA, O’zbekiston Respublikasi Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qo’mitasi, mamlakat futbol assotsiatsiyasi rahbariyati ishtirok etdi.
Dastavval, tadbir ishtirokchilariga FIFA prezidenti Janni Infantinoning murojaatnomasi namoyish etildi. So’ng MOQ raisining birinchi o’rinbosari, O’FA birinchi vitse-prezidenti Ravshan Irmatov mamlakatimizda Prezidentimiz boshchiligida sport sohasida olib borilayotgan islohotlar haqida gapirib o’tdi va musobaqaning barcha ishtirokchilariga omad tiladi.
Shundan so’ng qur’a tashlandi va jamoalar o’z guruhlarini bilib olishdi. Unga ko’ra, O’zbekiston terma jamoasi “A” kvartetida Paragvay, Kosta-Rika va Niderlandiya jamoalari bilan bir guruhdan joy oldi. Ochilish o’yini 14-sentyabr kuni O’zbekiston va Niderlandiya jamoalari o’rtasida kechadi.

Состоялась жеребьёвка группового этапа ЧМ по футзалу в Узбекистане
Как известно, с 14 сентября по 6 октября текущего года впервые в Узбекистане пройдёт чемпионат мира по футзалу. Сегодня на площади Регистан древнего Самарканда состоялась жеребьёвка предстоящих престижных соревнований. В церемонии приняли участие руководство ФИФА, Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Ассоциации футбола страны.
Сначала было продемонстрировано обращение президента ФИФА Джанни Инфантино. Затем первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент АФУ Равшан Ирматов рассказал о реформах, проводимых в нашей стране под руководством Президента и пожелал удачи всем участникам соревнований.
Затем была проведена жеребьёвка. По её итогам, сборная Узбекистана заняла место в квартете “А” с командами Парагвая, Коста-Рики и Нидерландов. Матч открытия состоится 14 сентября между сборными Узбекистана и Нидерландов.