Boʻlajak Olimpiya oʻyinlarida yurtimiz sharafini himoya qiladigan atletlar bilan tanishtirishda davom etamiz. Bugungi qahramonimiz sport gimnastikasi bahslarida koʻpkurash dasturida yurtimiz sharafini himoya qiladigan Abdulla Azimov.
Azimov Abdulla Rustam oʻgʻli 1996-yil 20-mart kuni Toshkent shahrida dunyoga kelgan. 2012-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Yevgeniy Galkin. Inchxon-2014 yozgi Osiyo oʻyinlari va Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida kumush medalga sazovor boʻlgan. Qitʼa birinchiliklarida 2 ta kumush va 1 ta bronza, Jahon kubogi bosqichlarida 1 tadan oltin va kumush medallarini qoʻlga kiritgan. Hamyurtimizning eng sevimli yoʻnalishi sport otidagi mashq dasturi hisoblanadi.
Azimov joriy oy Toshkentda oʻtgan litsenzion Osiyo chempionatining koʻpkurash yoʻnalishida yoʻllanmasi yoʻq atletlar orasida eng yuqori ball jamgʻarib, Parij-2024 ishtirokchisiga aylandi.

Лицензиаты Париж-2024: Победитель этапа Кубка мира - Абдулла Азимов
Продолжаем вас знакомить с атлетами Узбекистана, которые выступят на летних Олимпийских играх Париж-2024. Сегодня вы узнаете интересные сведения об Абдулле Азимове, который будет защищать честь страны по спортивной гимнастике в программе многоборья.
Азимов Абдулла Рустамович родился 20 марта 1996 года в Ташкенте. С 2012 года является представителем сборной Узбекистана по спортивной гимнастике. Тренер - Евгений Галкин. На летних Азиатских играх Инчхон-2014 и Играх Исламской Солидарности Конья-2021 завоевал серебряные медали. На континентальных первенствах гимнаст удостоился 2 серебра и 1 бронзы. Также, на счету Азимова имеется золотая и серебряная медали этапов Кубка мира. Любимым снарядом атлета является конь-махи.
В прошлом месяце на лицензионном чемпионате Азии в Ташкенте Азимов набрал самый высокий балл среди атлетов, которые ещё не удостоились лицензий. Благодаря этому результату наш соотечественник завоевал лицензию в многоборье на главные старты четырёхлетия в Париже.