O‘zbekiston va Misr zamonaviy beshkurash federatsiyalari hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishdi
O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi hamkorlik geografiyasini kengaytirib bormoqda. Federatsiya bu gal Misr zamonaviy beshkurash federatsiyasi bilan hamkorlik bitimini imzoladi.
8-13 iyun kunlari Misr poytaxti ushbu sport turi bo‘yicha jahon chempionatiga mezbonlik qildi. Musobaqa doirasida O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev Misr zamonaviy beshkurash federatsiyasi rahbariyati bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha kelishib oldi.
Misr Olimpiya qo‘mitasida o‘tgan tadbirda Xalqaro zamonaviy beshkurash Ittifoqi prezidenti, doktor Klaus Shormann va tashkilot vitse-prezidenti, Butunjahon Olimpiyachilar assotsiatsiyasi rahbari, Monako shahzodasi Albert II ning sport bo‘yicha maslahatchisi Joyel Buzu ishtirok etishdi. Kelishuvga ko‘ra tomonlar quyidagi yo‘nalishlarda birgalikda faoliyat olib borishadi:
– oliy sport mahorati;
– ommaviy sport tadbirlari;
– sport ilmi va tibbiyoti;
– sport inshootlari;
– sportda dopingga qarshi kurashish;
– sport menejmenti.
Shuni taʼkidlash kerakki, Firʼavnlar yurti zamonaviy beshkurash bo‘yicha so‘nggi yillarda jadal rivojlanishga erishdi va bugungi kunda mamlakat terma jamoasi dunyodagi eng kuchli jamoalardan biri hisoblanadi. So‘nggi jahon chempionatida ham ushbu jamoa 2 ta bronza medallariga sazovor bo‘ldi.
Bir so‘z bilan aytganda, yo‘lga qo‘yilgan o‘zaro manfaatli hamkorlik har ikki mamlakat sportini yana-da rivojlantirish yo‘lida xizmat qiladi.

Подписан меморандум между федерациями современного пятиборья Узбекистана и Египта
Федерация современного пятиборья Узбекистана продолжает активно сотрудничать с ведущими странами. На этот раз федерация подписала меморандум сотрудничества с федерацией современного пятиборья Египта.
8-13 июня в Египте прошёл чемпионат мира по данному виду спорта. В рамках чемпионата председатель федерации современного пятиборья Узбекистана Бахромжон Газиев обсудил вопросы сотрудничества с руководителями федерации современного пятиборья Египта.
В здании Олимпийского комитета страны состоялось подписание меморандума о взаимопониманиия и сотрудничестве между федерациями современного пятиборья Узбекистана и Египта. Почëтными гостями мероприятия стали президент Международного союза современного пятиборья доктор Клаус Шорманн и вице-президент Международного союза современного пятиборья, Президент Всемирной ассоциации олимпийцев, советник по спорту его высочетсва Принца Монако Альбера II — Жоель Бузу.
Стороны договорились о сотрудничестве в следующих областях:
— спорт высших достижений;
— массовый спорт;
— спортивная наука и спортивная медицина;
— спортивные сооружения;
— борьба с применением допинга в спорте;
— спортивный менеджмент.
Необходимо отметить, что современное пятиборье в Египте развивается быстрыми темпами и на сегодняшний день сборная страны считается одной из сильнейших в мире. В частности, в последнем чемпионате мира команда завоевала 2 бронзы.
Одним словом, установленное взаимовыгодное двустороннее сотрудничество, послужит своеобразным толчком в развитии спорта в обеих странах.