O‘zbekiston va Misr zamonaviy beshkurash federatsiyalari hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishdi
O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi hamkorlik geografiyasini kengaytirib bormoqda. Federatsiya bu gal Misr zamonaviy beshkurash federatsiyasi bilan hamkorlik bitimini imzoladi.
8-13 iyun kunlari Misr poytaxti ushbu sport turi bo‘yicha jahon chempionatiga mezbonlik qildi. Musobaqa doirasida O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev Misr zamonaviy beshkurash federatsiyasi rahbariyati bilan o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha kelishib oldi.
Misr Olimpiya qo‘mitasida o‘tgan tadbirda Xalqaro zamonaviy beshkurash Ittifoqi prezidenti, doktor Klaus Shormann va tashkilot vitse-prezidenti, Butunjahon Olimpiyachilar assotsiatsiyasi rahbari, Monako shahzodasi Albert II ning sport bo‘yicha maslahatchisi Joyel Buzu ishtirok etishdi. Kelishuvga ko‘ra tomonlar quyidagi yo‘nalishlarda birgalikda faoliyat olib borishadi:
– oliy sport mahorati;
– ommaviy sport tadbirlari;
– sport ilmi va tibbiyoti;
– sport inshootlari;
– sportda dopingga qarshi kurashish;
– sport menejmenti.
Shuni taʼkidlash kerakki, Firʼavnlar yurti zamonaviy beshkurash bo‘yicha so‘nggi yillarda jadal rivojlanishga erishdi va bugungi kunda mamlakat terma jamoasi dunyodagi eng kuchli jamoalardan biri hisoblanadi. So‘nggi jahon chempionatida ham ushbu jamoa 2 ta bronza medallariga sazovor bo‘ldi.
Bir so‘z bilan aytganda, yo‘lga qo‘yilgan o‘zaro manfaatli hamkorlik har ikki mamlakat sportini yana-da rivojlantirish yo‘lida xizmat qiladi.

A memorandum was signed between the modern pentathlon federations of Uzbekistan and Egypt
The Modern Pentathlon Federation of Uzbekistan continues to actively cooperate with leading countries. This time, the federation signed a memorandum of cooperation with the Egyptian Modern Pentathlon Federation.
On June 8-13, the World Championship in this sport was held in Egypt. Within the framework of the championship, the chairman of the modern Pentathlon Federation of Uzbekistan, Bahromjon Gaziyev, discussed issues of cooperation with the leaders of the modern pentathlon Federation of Egypt.
A memorandum of understanding and cooperation between the modern pentathlon federations of Uzbekistan and Egypt was signed in the building of the country's Olympic Committee. The guests of honor of the event were the president of the International Union of Modern Pentathlon Dr. Klaus Schormann and the Vice-president of the International Union of Modern Pentathlon, the President of the World Association of Olympians, sports adviser to His Highness Prince Albert II of Monaco-Joel Bouzou.
The parties agreed to cooperate in the following areas:
- sports of the highest achievements;
- mass sports;
- sports science and sports medicine;
- sports facilities;
- the fight against the use of doping in sports;
- sports management.
It should be noted that modern pentathlon in Egypt is developing rapidly and today the national team of the country is considered one of the strongest in the world. In particular, in the last World Championship, the team won 2 bronze medals.
In one word, the established mutually beneficial bilateral cooperation will serve as a kind of impetus to the development of sports in both countries.