OOKning 43-Bosh Assambleyasi hamkorlik va doʻstona aloqalarni mustahkamlash yoʻlida ulkan platformaga aylandi
Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) 43-Bosh Assambleyasi oʻz ishini muvaffaqiyatli yakunladi. Assambleya doirasida OOK vitse-prezidenti Otabek Umarov va MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimovdan iborat Oʻzbekiston delegatsiyasi bir qator uchrashuvlarda qatnashib, mintaqadagi hamkorlar bilan istiqbolli loyihalar, yangi rejalar xususida fikr almashdi.
Bir necha kun muqaddam OOKning rasmiy hamkori “Bornan Sports Technology” kompaniyasi mutasaddilari poytaxtimizga tashrif buyurib, Toshkent-2025 yoshlar Osiyo oʻyinlariga tayyorgarlik boʻyicha qator masalalarni muhokama qilib ketgan edi. Safar davomida “Bornan Sports Technology” hamda Oʻyinlar tashkilotchiligi boʻyicha xizmat koʻrsatuvchi yana bir kompaniya “Atom Consulting Local Committee” rahbariyati bilan uchrashuv tashkil etildi. Unda tomonlar hamkorlikning keyingi qadamlari xususida fikr almashishdi. Mazkur xorijiy kompaniyalarning mutasaddilari yurtimizda oʻtadigan musobaqani yuqori saviyada tashkil etishga hissa qoʻshishdan mamnun boʻlishini bildirdilar.
Yana bir uchrashuv Saudiya Arabistoni shahzodasi Fahad bin Jalavi bin Abdul Aziz Al Saud bilan tashkil etildi. Qayd etish joiz, 2022-yil may oyida Toshkentda oʻtgan OOK Ijroiya qoʻmitasi doirasida Oʻzbekiston va Saudiya Arabistoni Milliy Olimpiya qoʻmitalari oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolangan edi. Uchrashuvda ushbu kelishuvni yanada kuchaytirish va takomillashtirish borasida soʻz bordi. Hamkorlik memorandumida yirik musobaqalarga tayyorgarlik koʻrishda har ikki terma jamoa sportchilari ishtirokida qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini tashkil etish koʻzda tutilgan edi. Xususan, taekvondo WT boʻyicha Saudiya Arabistoni jamoasi joriy hafta Toshkentdagi xalqaro yigʻinda qatnashdi.
Shahzoda Fahad bin Jalavi bin Abdul Aziz Al Saud Saudiya Arabistoni triatlon va tuyalar federatsiyalarining rahbari hisoblanadi. Otabek Umarov Saudiya Arabistoni shahzodasini joriy yilning 18-19-may kunlari Samarqandda oʻtadigan triatlon boʻyicha Jahon kubogi bosqichining faxriy mehmonlari qatorida koʻrishdan mamnun boʻlishini bildirdi. Oʻz oʻrnida janob Fahad bin Jalavi bin Abdul Aziz Al Saud OOK vitse-prezidentiga Oʻzbekistonda ikki oʻrkachli tuyalar keng tarqalganidan kelib chiqib, mamlakatimizda tuyalar sportiga asos solish taklifini ilgari surdi.
Safar davomida Markaziy Osiyo mamlakatlari, shuningdek, Iordaniya va Kambodja Olimpiya qoʻmitalarining mutasaddilari bilan ham uchrashlar tashkil etildi. Unda tomonlar davlatlar oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni sport orqali yangi bosqichga koʻtarish, sohadagi soʻnggi yutuqlar borasida tajriba almashish kabi yoʻnalishlarda suhbatlashishdi.

43-я Генеральная ассамблея ОСА стала своеобразной площадкой для укрепления сотрудничества и дружеских отношений между странами
43-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии (ОСА) успешно завершила свою работу. В рамках Ассамблеи делегация Узбекистана в составе вице-президента ОСА Отабека Умарова и Генерального секретаря НОК Ойбека Касимова приняла участие в ряде официальных встреч и обменялась мнением с партнерами в регионе о перспективных проектах и новых планах.
Несколько дней назад представители компании "Bornan Sports Technology", который считается официальным партнером ОСА, прибыли в столицу и обсудили ряд вопросов, связанных с подготовкой к летним юношеским Азиатским играм Ташкент-2025. В ходе официального пребывания делегации Узбекистана в Бангкок была организована встреча с руководством "Bornan Sports Technology" и ещё одной компанией - “Atom Consulting Local Committee”, предоставляющей услуги организации Игр. На встрече стороны обменялись мнениями о дальнейших шагах сотрудничества. Представители этих двух зарубежных организаций отметили, что будут рады внести свой вклад в организацию важного соревнования на высоком уровне в нашей стране.
Еще одна из таких встреч состоялась с принцем Саудовской Аравии - Фахадом бин Джавали бин Абдель Азиз Аль Саудом. Следует отметить, что в рамках Исполкома ОСА, проходившего в мае 2022 года в Ташкенте, между Национальными Олимпийскими комитетами Узбекистана и Саудовской Аравии был подписан меморандум о сотрудничестве. На сегодняшней встрече рассматривался вопрос дальнейшего укрепления этого соглашения. В меморандуме было предусмотрено, что спортсмены обеих сборных будут участвовать в совместных учебно-тренировочных сборах в ходе подготовки к крупным соревнованиям. В частности, команда Саудовской Аравии по таэквондо WT в минувшей неделе приняла участие на сборах в Ташкенте.
Принц Фахад бин Джалави бин Абдель Азиз Аль Сауд является главой федераций триатлона и верблюдов Саудовской Аравии. Отабек Умаров выразил, что будет рад видеть принца Саудовской Аравии в качестве почетного гостя на этапе Кубка мира по триатлону, который пройдет в Самарканде 18-19 мая этого года. В свою очередь господин Фахад бин Джалави бин Абдель Азиз Аль Сауд предложил вице-президенту ОСА начать продвижение верблюжьего спорта в Узбекистане, так как в нашей стране широко распространены двугорбые верблюды.
В ходе официального пребывания делегации Узбекистана в Бангкоке также были организованы встречи с представителями Олимпийских комитетов стран Центральной Азии, а также Иордании и Камбоджи. Во время беседы стороны обсуждали укрепление дружеских отношений между странами посредством спорта, а также, обмене опытом о последних достижениях в этой области.