Parij-2024 litsenziatlari: Qoraqalpoq goʻzali Zaynab Dayibekova
Zamonaviy oʻzbek qilichbozligi haqida gap ketganida koʻpchilik birinchi boʻlib Zaynab Dayibekovani tilga oladi. Qoraqalpogʻistonlik hamyurtimizning soʻnggi yillarda erishgan yutuqlari ushbu sport turida mamlakatimizda yangi uygʻonish davri boshlanganini koʻrsatadi.
Dayibekova Zaynab Kazbekovna 2002-yil 19-noyabr kuni Qoraqalpogʻiston Respublikasida tugʻilgan. 2016-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi hisoblanadi. Birinchi murabbiyi Dauirbek Jiermuratov. Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga uch karra Olimpiada chempioni Vladimir Nazlimov qoʻl ostida tayyorgarlik koʻrmoqda. Dayibekova yoshlar oʻrtasidagi Jahon kubogi bosqichlarida 3 bor oltin medalni qoʻlga kiritgan. 2022-yil yoshlar oʻrtasidagi jahon chempionatida shohsupaning uchinchi pogʻonasiga koʻtarilgan. Kattalar toifasida Jahon kubogida esa bitta bronza medaliga ega chiqqan. 2023-yil Xitoyning Usi shahrida oʻtgan Osiyo chempionatida oltin medalga sazovor boʻldi. Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida 1 ta oltin va 1 ta bronza medallari bilan taqdirlangan. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Shuhrat” va “Jasorat” medallari, “Qoraqalpogʻiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Dayibekova Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan Olimpiada reytingiga koʻra sablya dasturida Parij-2024 Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasiga sazovor boʻldi.

Лицензиаты Париж-2024: Уроженка Каракалпакстана - Зайнаб Дайибекова
Когда речь заходит о современном узбекском фехтовании, многие из нас в первую очередь вспоминают Зайнаб Дайибекову. Разумеется, что за последние годы наши каракалпакские спортсмены достигли немало успехов, как в отечественной, так и на мировой аренах, что свидетельствует о том, что развитие данного вида спорта поднялось совершенно на новый уровень в нашей стране.
Дайибекова Зайнаб Казбековна родилась 19 ноября 2002 года в Каракалпакстане. С 2016 года выступает в составе сборной Узбекистана. Её первый наставник - Дауирбек Джиермуратов. К Париж-2024 готовится под руководством трехкратного Олимпийского чемпиона Владимира Назлымова. На этапах Кубка мира среди молодёжи Дайибекова 3 раза завоевала награды высшей пробы. На чемпионате мира 2022 года среди молодёжи наша фехтовальщица заняла 3 место. А на этапе Кубка мира среди взрослых удостоилась бронзы. На чемпионате Азии 2023 года в Китае Зайнаб Дайибекова продемонстрировала своё мастерство и поднялась на высшую ступень пьедестала. Помимо этого, на Азиатских играх Ханчжоу-2022 она добавила 1 золото и 1 бронзу в копилку делегации Узбекистана. За свои успехи награждена медалями "Шухрат" и "Жасорат", почётным званием "Заслуженная спортсменка Республики Каракалпакстан".
По итогам объявленного олимпийского рейтинга Международной федерацией фехтования, Зайнаб Дайибекова удостоилась лицензии на летние Олимпийские игры Париж-2024 по сабле.