Biatlonni rivojlantirishda Belarus bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyiladi
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida Belarus biatlon federatsiyasi prezidenti Andrian Sibulskiy mehmon boʻldi. Uni Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov va MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov kutib olishdi hamda shu yerning oʻzida tomonlar oʻrtasida hamkorlik mavzusiga bagʻishlangan uchrashuv oʻtkazildi.
Suhbatda Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi, Mudofaa vazirligi Sport markazi mutasaddilari ham ishtirok etishdi. Dastavval Oybek Omilovich yurtimiz sportida olib borilayotgan islohotlar, kecha futbolchilarimizning gʻalabasi bilan Oʻzbekiston ilk bor jamoaviy sport turlarida yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritganini mamnuniyat bilan maʼlum qildi. Oʻz navbatida, Shahrullo Sharipovich endi qishki Olimpiya oʻyinlarida ham delegatsiyamiz kattaroq tarkib bilan ishtirok etishni rejalashtirayotgani, bunda Belarus kabi sohada istiqbolga erishgan mamlakatlar bilan hamkorlik qilish muhim ahamiyat kasb etishini bildirdi.
Andrian Sibulskiy biatlon sportini rivojlantirish, ommaviy sport orqali iqtidorli yoshlarni seleksiya qilish, professional sportda ulkan yutuqlarni qoʻlga kiritish borasida Belarus tajribasi bilan oʻrtoqlashdi. Soʻz oʻrnida mehmon biatlonning yozgi turi boʻyicha oʻtadigan ochiq turnirlarda ishtirok etish uchun oʻzbekistonlik sportchilarni Belarusga taklif qildi. Shuningdek, tomonlar yosh sportchilar ishtirokida hamkorlikda oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazish, oʻzaro tajriba almashish borasida ham fikr almashishdi.
Maʼlumot uchun, biatlon boʻyicha Belarus terma jamoasi qishki Olimpiya oʻyinlari tarixida 4 ta oltin, 4 ta kumush va 3 ta bronza, jami 11 ta medal qoʻlga kiritgan.

Налаживается двустороннее сотрудничество с федерацией биатлона Беларуси
Сегодня Национальный Олимпийский комитет Узбекистана посетил президент федерации биатлона Беларуси Андриан Цибульский. Почётного гостя встретили заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов и Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Далее состоялась встреча посвященная двустороннему сотрудничеству.
На мероприятии присутствовали официальные лица Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта, Спортивного центра Министерства обороны. Вначале встречи Ойбек Омилович проинформировал присутствующих о реформах, которые проводятся в спортивной сфере нашей страны, и с большой радостью отметил достижение отечественных футболистов на Кубке Азии в Катаре, благодаря которому сборная Узбекистана впервые удостоились лицензии на летние Олимпийские игры в командных видах спорта. В свою очередь, Шахрулло Шарипович выразил, что наша делегация планирует участвовать и в зимних Олимпийских играх с наиболее большим количеством спортсменов, и подчеркнул важность наладить сотрудничество с такими перспективными странами в этом направлении, как Беларусь.
Андриан Цибульский поделился опытом Беларуси в развитии биатлона, отборе талантливой молодежи с помощью массового спорта, а также, завоеванными успехами в профессиональном спорте. Далее почётный гость пригласил узбекских спортсменов принять участие в открытых турнирах летнего биатлона, которые пройдут в Беларуси. Стороны также высказали мнения об организации совместных учебно-тренировочных сборов для молодых спортсменов и обмене опытом.
Для сведения, сборная Беларуси по биатлону за всё своё участие на зимних Олимпийских играх завоевала 11 наград (4 золото, 4 серебра и 3 бронзы).