Oʻzbekiston delegatsiyasi Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarida bir qator sport turlarida debyut qiladi. Jumladan, kamondan otish sportida. Ziyodaxon Abdusattorova mazkur yoʻnalishda Olimpiadada ishtirok etgan dastlabki oʻzbekistonlik sportchi sifatida tarixga kiradi.
Abdusattorova Ziyodaxon Dilshodjon qizi 2001-yil 17-aprel kuni Fargʻona viloyati Margʻilon shahrida dunyoga kelgan. 2018-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Irina Savinova. Hamyurtimiz bir necha bor Osiyo kubogida sovrindorlar qatoridan joy olgan. Konya-2021 Islom birdamligi oʻyinlarida aralash jamoaviy dasturda shohsupaning uchinchi pogʻonasiga koʻtarilgan. Joriy yil “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti bilan taqdirlangan.

Лицензиаты Париж-2024: Зиёдахон Абдусатторова, которой удалось открыть новую главу в истории узбекского спорта
Делегация Узбекистана на летних Олимпийских играх в Париже будет дебютировать в нескольких видах спорта. Одним из таких видов является - стрельба из лука. В частности, нашей соотечественнице Зиёдахон Абдусатторовой впервые в истории узбекского спорта удалось завоевать путёвку на Олимпиаду в этом направлении.
Абдусатторова Зиёдахон Дильшодовна родилась 17 апреля 2001 года в городе Маргилан Ферганской области. С 2018 года выступает в составе сборной Узбекистана. Тренер - Ирина Савинова. Зиёдахон Абдусатторова несколько раз поднималась на пьедестал Кубка Азии. На Играх Исламской Солидарности Конья-2021 заняла третье место в командном-миксте. В 2024 году награждена государственной премией имени "Зульфия".
Благодаря успешному участию на лицензионном турнире Азии в ноябре 2023 года в Таиланде, Зиёдахон Абдусатторова вошла в список лицензиатов летних Олимпийских игр Париж-2024.