Parij-2024 litsenziatlari: Oʻsmirlar Olimpiadasi chempioni Abdumalik Xalokov
4-yillikning eng nufuzli musobaqasiga yoʻl olgan yana bir litsenziatimiz hamida maʼlumot beramiz. Tanishing, boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Abdumalik Xalokov.
Xalakov Abdumalik Anvar oʻgʻli 2000-yil 9-aprel kuni Buxoro viloyatida tugʻilgan. 2018-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Murabbiyi Davron Gafurov. Buenos-Ayres-2018 oʻsmirlar yozgi Olimpiya oʻyinlari chempioni. Bokschimiz yoshlar oʻrtasida jahon va Osiyo chempionatida ham gʻalaba qozongan. 2021-yil Serbiya poytaxtida oʻtgan kattalar oʻrtasidagi jahon chempionatida -60 kg vazn toifasida kumush medalga sazovor boʻlgan. 2021-yil Dubayda oʻtgan qitʼa birinchiligida bronza, 2022-yil Amman shahrida tashkil etilgan Osiyo chempionatida esa oltin medalga ega chiqqan. 2023-yil Toshkent mezbonlik qilgan dunyo birinchiligida -57 kg vazn toifasida oltin medalni qoʻlga kiritdi. 2023-yil mamlakatimizda yilning eng yaxshi erkak sportchisi deb topilgan. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida -57 kg vazn toifasida oltin medalni qoʻlga kiritib, Parij-2024 litsenziatlari safidan joy oldi.

Лицензиаты Париж-2024: Чемпион юношеских Олимпийских игр - Абдумалик Халоков
Продолжаем знакомить вас с узбекскими атлетами, которые уже удостоились лицензий на главные спортивные соревнования четырёхлетия. Сегодняшний наш герой - представитель сборной Узбекистана по боксу Абдумалик Халоков.
Халоков Абдумалик Анварович родился 9 апреля 2000 года в Бухарской области. С 2018 года член сборной Узбекистана по боксу. Тренер- Даврон Гафуров. Чемпион летних юношеских Олимпийских игр Буэнос-Айрес-2018. Победитель чемпионатов Азии и мира среди молодёжи. На чемпионате мира 2019 года в Сербии в весовой категории -60 кг удостоился серебряной награды. На континентальных первенствах 2021 года в Дубае и 2022 года в Аммане завоевал бронзу и золото соответственно. В 2023 году на чемпионате мира в Ташкенте выступал в весе -57 кг и выиграл медаль высшей пробы. По итогам 2023 года был признан лучшим спортсменом страны. За свои заслуги награждён почётным званием "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 в весовой категории -57 кг удостоился золотой медали и стал обладателем лицензии Париж-2024.