Boʻlajak yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgan hamyurtlarimiz orasida nafaqat oʻzbek muxlislari, balki jahon hamjamiyati eʼtiborida boʻladigan sportchilar bor. Ulardan biri boks boʻyicha jahon va Olimpiada chempioni Bahodir Jalolov.
Jalolov Bahodir Isomiddin oʻgʻli 1994-yil 8-iyul kuni Surxondaryo viloyatida tugʻilgan. 2013-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi tarkibida. Murabbiyi Toʻlqin Qilichev. 2017, 2019 va 2021-yillar Osiyo chempionligiga erishgan. 2019-yil Yekaterinburg va 2023-yil poytaxtimizda oʻtgan jahon chempionatlarida eng ogʻir vazn toifasida oltin medalni qoʻlga kiritgan. Professional boksda shu paytgacha 14 ta jang oʻtkazib, ularning barchasida gʻalaba qozongan. Rio-2016 Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. Tokio-2020 Olimpiadasida +92 kg vazn toifasida oltin medalga sazovor boʻlgan. Ushbu muvaffaqiyatlari evaziga “Fidokorona xizmatlari uchun” ordeni, “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi" hamda “Oʻzbekiston iftixori” faxriy unvonlari bilan taqdirlangan.
Xanchjou-2022 yozgi Osiyo oʻyinlarida +92 kg vazn toifasida oltin medalni qoʻlga kiritib, Parij-2024 litsenziatlari safidan joy oldi.

Лицензиаты Париж-2024: Цель Баходира Жалолова - стать двукратным Олимпийским чемпионом
Среди наших соотечественников, завоевавших лицензий на предстоящие летние Олимпийские игры, есть спортсмены, которые известны не только в Узбекистане, но и во всём мире. Один из них – чемпион мира и Олимпийских игр по боксу Баходир Жалолов.
Жалолов Баходир Исомиддинович родился 8 августа 1994 года в Сурхандарьинской области. С 2013 года выступает в составе сборной Узбекистана. Тренер - Тулкин Киличев. Трёхкратный чемпион Азии в супертяжёлом весе (2017, 2019 и 2021 годы). Золотой призёр чемпионатов мира 2019 года в Екатеринбурге и 2023 года в Ташкенте. Жалолов также провёл 14 боев в профессиональном боксе и во всех одержал победу. Участник Олимпиады Рио-2016. На Олимпийских играх Токио-2020 в весовой категории +92 кг завоевал золотую медаль. За свои заслуги награждён орденом “Фидокорона хизматлари учун, а также почетными званиями "Узбекистон ифтихори", "Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан".
На летних Азиатских играх Ханчжоу-2022 удостоился золотой награды в весовой категории +92 кг и стал обладателем лицензии Париж-2024.