Ertaga poytaxtimizda BYD Toshkent VI xalqaro marafoni oʻtkaziladi. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida musobaqaga bagʻishlangan matbuot anjumani tashkil etildi. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, mamlakat yengil atletika federatsiyasi bosh kotibi Kamoliddin Roʻzimuhammedov, tashkiliy qoʻmita vakillari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Dastavval Shahrullo Mahmudov oltinchi bor tashkil etilayotgan musobaqaning nufuzi tobora ortib borayotgani, qolaversa, uning xalqimiz orasida ommaviy sport targʻiboti yoʻlida muhim ahamiyat kasb etishini alohida taʼkidladi. Shuningdek, marafon ishtirokchilari Olimpiada normativlarini bajargan taqdirda Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarining ishtirokchisiga aylanishlari mumkinligiga alohida urgʻu berdi. Oʻz navbatida, Butunjahon yengil atletika federatsiyasi tomonidan yuborilgan texnik delegat Norri Uilyamson tashkiliy jihatdan yuqori tayyorgarlik koʻrilgani, trassa xalqaro talablarga javob berishini eʼtirof etdi.
Kamoliddin Roʻzimuhammedov soʻz oʻrnida musobaqa bilan bogʻliq raqamlarga toʻxtalib oʻtdi. Unga koʻra, tadbir doirasida 3, 10 km, yarim marafon (21 km) va marafon (42 km, 195 metr) masofalariga yugurish boʻyicha bahslar oʻtkaziladi. Ommaviy sport bayramida jami 6000 nafarga yaqin ishtirokchi startga chiqishi kutilmoqda.
Yarim marafon va marafon dasturlari bir vaqtning oʻzida hamyurtlarimiz uchun Oʻzbekiston chempionati vazifasini ham oʻtab beradi. Eng asosiysi, atletlarimiz orasida ushbu dasturlarda eng yaxshi natija koʻrsatgan 1 nafardan erkak va ayol sportchilarga "BYD Song Pro" avtomobili nasib etadi.
Musobaqaning umumiy sovrin jamgʻarmasi 720 million soʻmni tashkil etadi. Ertangi poygalarda 45 mamlakatdan havaskor va professional sportchilar qatnashadi. Musobaqa Butunjahon yengil atletika federatsiyasi taqvim rejasidan oʻrin olgan boʻlib, World Athletics Label darajasiga ega.

Лучшие Международного марафона получат автомобиль BYD Song Pro
Завтра в столице пройдёт VI Международный марафон BYD Tashkent. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая предстоящим соревнованиям. В мероприятии приняли участие заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики страны Камолиддин Рузмухаммедов, представители оргкомитета и сотрудники СМИ.
Вначале Шахрулло Шарипович особо подчеркнул, что престиж организуемых в шестой раз состязаний растёт, а кроме того, он приобретает важное значение для пропаганды массового спорта среди населения. Также было отмечено, что марафонцы, выполнившие олимпийские нормативы, могут стать участниками главных стартов четырёхлетия Париж-2024. В свою очередь, технический делегат Норри Уильямсон, представляющий Всемирную федерацию лёгкой атлетики, признал, что подготовленная трасса соответствует международным требованиям.
Кроме того, Камолиддин Рузимухаммедов рассказал, что в рамках мероприятия пройдут соревнования по бегу на 3 и 10 км, а также полумарафону (21 км) и марафону (42 км, 195 м). Ожидается, что в массовом спортивном празднике примут участие около 6000 человек.
Программы полумарафон и марафон одновременно служат чемпионатом Узбекистана для наших соотечественников. Самое главное, что по 1 узбекскому спортсмену, как в мужской, так и женской частей состязаний, показавших лучшие результаты в этих программах, получат автомобиль "BYD Song Pro".
Общий призовой фонд международных стартов составляет 720 миллионов сумов. В завтрашних состязаниях примут участие любители и профессиональные спортсмены из 45 стран. Соревнования входят в календарный план Всемирной федерации лёгкой атлетики и имеют уровень World Athletics Label.
VI Международный марафон BYD Tashkent стартует завтра в 06:15. Стартовой точкой и финишем по традиции определена площадь перед спортивным комплексом “Хумо Арена”.