Davlat Bobonov faoliyatida ilk bor jahon chempionati medaliga sazovor bo‘ldi
Vengriyaning Budapesht shahrida davom etayotgan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatining beshinchi kuni o‘z yakuniga yetdi. Biroz avval hamyurtimiz Davlat Bobonov -90 kg vazn toifasida final bahsini o‘tkazdi.
Maʼlum qilganimizdek, hal qiluvchi bellashuv ispaniyalik Nikoloz Sherazadishviliga qarshi kechdi. Murosasiz kurash sal kam 6 daqiqa davom etdi va unda raqib g‘alabani ilib ketdi.
Davlat Bobonov faoliyatida ilk bor jahon chempionatining finalida kurashdi va bu bilan ulkan tajriba orttirdi, deyish mumkin. Asosiysi, hamyurtimizdan Tokio-2020 Olimpiadasida oltin medal kutib qolamiz. Bu natija bilan polvonimiz Olimpiada reytingi uchun 1400 ochkoni o‘z hisobiga qo‘shib qo‘ymoqda.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi O‘zbekiston dzyudo federatsiyasini, Davlat Bobonov va uning yaqinlarini bugungi natija bilan samimiy qutlab qoladi. Musobaqaning qolgan kunida kurashadigan vakillarimizga ham omad tilab qolamiz.

Davlat Bobonov became the silver medalist of the World Championship
The fifth day of the World Judo Championship has ended in Budapest. A few minutes ago, our judoka Davlat Bobonov (-90 kg) held the final.
As we reported earlier, in the decisive fight Bobonov went to the tatami against Nikoloz Sherazadishvili. The uncompromising fight lasted 6 minutes and the representative of Spain won.
Davlat Bobonov reached the final of the World Championship for the first time in his career and gained invaluable experience for himself. We really hope that Davlat Bobonov will win in Tokyo 2020 and win the gold medal. Thanks to the result at the championship, our judoka recorded 1400 rating points on his account.
The National Olympic Committee of Uzbekistan congratulates the Judo Federation of Uzbekistan, Davlat Bobonov and his relatives on today's result. We wish good luck to the rest of our judoists who will compete at the World Championships.