Sanjar Shokirjonovich Tursunov 1998-yil 18-avgust kuni Surxondaryo viloyati Denov tumanida tug‘ilgan. Chirchiq boks maktabi tarbiyalanuvchisi. Murabbiyi To‘lqin Qilichev.
Sanjar sportchilar oilasida tavallud topgan. Akasi Suhrob Tursunov dzyudo bo‘yicha terma jamoamiz vakili hisoblanib, bir qator xalqaro musobaqalarda g‘alaba qozongan. Uning o‘zi esa boksni tanladi va bir qator yutuqlarni qo‘lga kiritdi.
2017-yil 19 yoshida Toshkentda o‘tgan Osiyo chempionatidagi ishtiroki orqali jahon chempionatiga yo‘l oldi. Yosh bokschimiz Gamburgda o‘tgan musobaqada ajoyib ishtirok etdi va bronza medali bilan yurtimizga qaytdi.
2018-yildan professional boksga qadam qo‘ydi. Hozirgacha 3 ta jang o‘tkazib, ularning barchasida g‘alaba qozondi.
2019-yil Bangkokda o‘tgan Osiyo chempionatida kumush, 2021-yil Dubay mezbonlik qilgan qit’a birinchiligida esa bronza medalini qo‘lga kiritdi.
2020-yil Iordaniyada o‘tgan Osiyo-Okeaniya litsenzion turniridagi ishtiroki orqali Tokio-2020 yo‘llanmasiga ega bo‘ldi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: боксёр из Сурхандарьи — Санжар Турсунов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о представителе сборной Узбекистана по боксу Санжаре Турсунове.
Турсунов Санжар Шокиржонович родился 18 августа 1998 года в Сурхандарьинской области. Воспитанник Чирчикской школы бокса. Тренер — Тулкин Киличев.
Санжар родился в семье спортсменов. Его брат Сухроб Турсунов — представитель сборной Узбекистана по дзюдо, достиг много успехов на международных соревнованиях. А сам Санжар выбрал бокс и завоевал немало побед.
В 2017 году в возрасте 19 лет благодаря участию на чемпионате Азии в Ташкенте удостоился возможности выступать на чемпионате мира. В первенстве мира в Гамбурге ему удалось завоевать бронзу.
С 2018 года стал участвовать в профессиональном боксе. До настоящего времени провёл 3 боя и во всех них одержал победы.
В первенстве континента 2019 года в Бангкоке стал серебряным призёром, а на чемпионате Азии 2021 года в Дубае удостоился бронзы.
Благодаря участию в лицензионном турнире для континентов Азии-Океании в 2020 году завоевал лицензию Токио-2020.