Jahon chempioni Isroil Madrimovga Prezident sovgʻasi topshirildi
Marosimda Sport vazirligi, Milliy Olimpiya qoʻmitasi, mamlakat boks federatsiyasi rahbariyati, shuningdek, bokschimizning yaqinlari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida Vazir oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov sportchimizni qoʻlga kiritgan muvaffaqiyati bilan muborakbod etib, uning kelgusi faoliyatida ham omad tiladi. Shuningdek, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov sportchimizni Olimpiya oilasi nomidan qutlab, chempionga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovgʻasi – “Tahoe” avtomobilining kalitini topshirdi. Oʻz navbatida, Madrimov davlatimiz tomonidan koʻrsatilayotgan eʼtibordan mamnun ekanini taʼkidlab, kelgusida qolgan yoʻnalishlardagi chempionlik kamarlarini ham Toshkentga olib kelishini aytdi.
Eslatib oʻtamiz, hamyurtimiz 8-mart kuni Saudiya Arabistonida oʻtgan chempionlik bellashuvida faoliyatida 25 ta jang oʻtkazib, ularning barchasida gʻalaba qozongan rossiyalik Magomed Kurbanovni 5-raundda nokautga uchratgan edi.
Shu tariqa, Isroil Madrimov super oʻrta vazn toifasida jahon chempionligini qoʻlga kiritgan oʻzbekistonlik birinchi bokschiga aylandi. Ushbu gʻalabadan keyin u WBA reytingida 1-oʻringa koʻtarilib oldi. Mazkur chempionlik kamariga oʻz vaqtida amerikalik Floyd Meyvezer, Oskar de la Xoyya va puerto-rikolik Migel Kotto kabi jahon boksining afsonalari va yulduzlari egalik qilishgan.

Чемпиону мира вручен подарок Президента Республики Узбекистан - автомобиль "Tahoe"
Чемпион мира по версии WBA в профессиональном боксе Исраил Мадримов сегодня вернулся в Ташкент. В честь нашего победоносного соотечественника в столичном международном аэропорту имени Ислама Каримова было организовано торжественное мероприятие.
В нём присутствовали руководство Министерства спорта Республики Узбекистан, Национального Олимпийского комитета, Федерации бокса страны, а также, родные и близкие боксёра, сотрудники СМИ.
В начале мероприятие выступил заместитель Министра спорта Шахрулло Махмудов отметил победу Мадримова и пожелал ему успехов в дальнейшем. От имени всех представителей Олимпийской семьи Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов искренне поздравил боксёра и вручил чемпиону подарок Президента Республики Узбекистан - ключи от автомобиля "Tahoe". В свою очередь, Исраил Мадримов выразил свою благодарность за оказанное внимание со стороны государства и отметил, что в будущем планирует завоевать и остальные пояса в других направлениях профессионального бокса.
Напомним, 8 марта в Саудовской Аравии наш соотечественник провёл бой за титул чемпиона WBA против Магомеда Курбанова и на 5-м раунде нокаутировал россиянина, который за свою карьеру провёл 25 беспроигрышных боёв.
Таким образом, Исраил Мадримов стал первым боксёром из Узбекистана, который завоевал титул чемпиона в суперсреднем весе. Благодаря победе, наш представитель поднялся на 1-е место в рейтинге WBA. В своё время этот чемпионский пояс завоевали такие легенды и звезды мирового бокса, как американец Флойд Мейвезер, Оскар де ла Хойя и Мигель Котто из Пуэрто-Рико.