Ommaviy va professional sport yoʻnalishlaridagi ishlar holati tanqidiy ruhda koʻrib chiqildi
Oʻtgan hafta Olimpiya oʻyinlari va jahon chempionlari Oksana Chusovitina hamda Bahodir Jalolov mahorat maktablariga tashrif buyurgan Prezident Shavkat Mirziyoyev viloyat hokimlari va sport jamoatchiligi bilan videoselektor yigʻilishi oʻtkazib, hududlarda ommaviy sport musobaqalarini muntazam tashkil etish, yoshlarni jismoniy tarbiya va sportga jalb etish qamrovini kengaytirish yuzasidan zarur topshiriqlar bergan edi.
Bugun Prezident tomonidan belgilab berilgan vazifalar asosida Sport vaziri Adham Ikramov boshchiligida Joylarda ommaviy va professional sportni rivojlantirish borasidagi ishlarni jonlantirish mavzusida kengaytirilgan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi. Unda Vazirlik, Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qoʻmitalari rahbariyati, Toshkent shahri va viloyatlardagi sport boshqarmalari, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Sport vazirligi mutasaddilari ishtirok etishdi. Federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼullari jarayonni bevosita MOQ majlislar zalidan kuzatib bordilar.
Yigʻilishga Xorazm viloyatida xizmat safarida boʻlib turgan vazir Adham Ikramov raislik qildi. Tanqidiy ruhda oʻtgan videoselektorda yurtimizda ommaviy sport targʻiboti boʻyicha olib borilayotgan ishlar tahlil qilindi. Vazir oʻz nutqida baʼzi hududlardagi ishlar oʻz holiga tashlab qoʻyilgani, quyi boʻgʻinlar bilan toʻlaqonli ish tashkil etilmagani borasida masʼullarga keskin fikr bildirdi. Mavjud muammolarni bartaraf etish maqsadida har bir viloyat boshqarmalariga yillik strategiya ishlab chiqish, haftaning har payshanba kunini sport kuni sifatida belgilash boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻz navbatida, MOQ rahbariyatiga Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari va undan keyingi kompleks musobaqalarga puxta tayyorgarlik koʻrish, yigʻilishdan soʻng federatsiyalar masʼullari bilan mavzu yuzasidan rejalarini yana bir karra tahlil qilish boʻyicha koʻrsatma berildi.
Konferensiya yakuniga yetgach MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov federatsiya vakillari bilan alohida uchrashuv oʻtkazishdi. Unda Oybek Omilovich federatsiyalar kesimida hududlarni inventarizatsiyadan oʻtkazish, mavjud moddiy texnik bazalarni oʻrganish taklifini ilgari surdi. Sherzod Rixsibayevich esa faqatgina Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga eʼtibor qaratmasdan, Nagoya-2026 yozgi Osiyo va Los-Anjeles-2028 yozgi Olimpiya uchun ham zaxira tarkibni shakllantirib borish zarurligini qoʻshimcha qildi.
Suhbat davomida dolzarb masalalar yuzasidan kerakli vazifalar belgilab olindi. Shuningdek, federatsiyalarga Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgan va unda shohsupaga koʻtariladigan sportchilarning murabbiylarini ragʻbatlantirish borasida takliflar yuborish belgilandi.

Критически рассмотрено положение дел в направлениях массового и профессионального спорта
На прошлой неделе Глава Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил школы мастерства чемпионов мира и Олимпийских игр Баходира Джалолова и Оксаны Чусовитиной. Далее было проведено видеоселекторное совещание с хокимами областей и представителями спортивной общественности страны, где Президентом были даны необходимые поручения по организации массовых спортивных соревнований во всех регионах, а также, по увеличению количества молодёжи, привлеченных к физической культуре и спорту.
Сегодня с целью исполнений вышеупомянутых поручений Главы Государства с участием Министра спорта Республики Узбекистан Адхама Икрамова было проведено видеоселекторное совещание на тему "Об усилении работы по развитию массового и профессионального спорта на местах". В нем приняли участие руководство Министерства, Олимпийского и Паралимпийского комитетов, ответственные лица спортивных управлений города Ташкента и областей, Министерства спорта Республики Каракалпакстан. Представители спортивных федераций и ассоциаций приняли участие в мероприятии онлайн, из зала заседаний НОК.
Совещание проводил Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, который в настоящее время пребывает с рабочим визитом в Хорезмской области. Заседание проходило в критическом духе и в ходе него руководителями была проанализирована деятельность областных подразделений, в частности их работа в пропаганде массового спорта. В своем выступлении Министр прокомментировал, что деятельность в некоторых областях страны, особенно, в нижнем звене совсем не организована, не идёт должным образом и дал необходимые поручения руководителям. В целях устранения имеющихся проблем перед руководством каждого региона были поставлены задачи разработать годовую стратегию и каждый четверг недели утвердить - спортивным днем.
В свою очередь, руководству НОК было поручено тщательно подготовиться к летним Олимпийским играм Париж-2024 и последующим комплексным соревнованиям, а после завершения селектора еще раз проанализировать и рассмотреть планы на этот счет с ответственными лицами федераций.
После окончания конференции Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и заместитель председателя комитета Шерзод Ташматов провели отдельное совещание с представителями федераций. В нем Ойбек Омилович выдвинул предложение провести инвентаризацию в каждой спортивной федерации и изучить существующую материально-техническую базу. Шерзод Рихсибаевич также добавил, что помимо летних Олимпийских игр Париж-2024, необходимо сформировать резервную команду и для летних Азиатских игр Нагоя-2026 и летних Олимпийских игр Лос-Анджелес-2028.
В ходе совещания были обозначены задачи и даны соответствующие поручения по важным вопросам. Также, ответственным лицам федераций поручено внести предложения относительно поощрения тренеров и наставников, лицензиатов и призёров летних Олимпийских игр Париж-2024