Osiyo ot sportining kelajakdagi ustuvor rejalari Toshkentda ko‘rib chiqildi
Toshkentda Osiyo ot sporti federatsiyasining (AEF) Bosh assambleyasi o‘tkazildi. "InterContinental Hotel Tashkent" mehmonxonasi mezbonlik qilgan tadbirda tashkilot prezidenti shayx Hamad ibn Ali Al Attiya, O‘zbekiston Respublikasi Sport vaziri o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev hamda AEF ning Ijroqo‘m a'zolari ishtirok etishdi.
Assambleya mobaynida tashkilotning so‘nggi davrda olib borgan faoliyati barcha kesimlarda tahlil qilinib, kelgusi rejalar, xususan, Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik dasturi ko‘rib chiqildi. Shuningdek, joriy yilning 24-aprel - 5-may sanalarida yurtimizda o‘tadigan “Millatlar kubogi” va “Jahon kubogi” musobaqalari ham yig‘ilish muhokamasining kun tartibidan o‘rin oldi. Xalqaro federatsiya mutasaddilari mamlakatimizning ushbu turnirlarni yuqori saviyada o‘tkazishiga ishonch bildirdi.
O‘z o‘rnida, Shahrullo Mahmudov yurtimiz deyarli barcha sport turlari bo‘yicha yirik musobaqalarni qabul qilishga tayyor ekani, buning uchun davlatimiz tomonidan barcha zarur sharoitlar yaratib berilishini maʼlum qildi.
Bosh assambleya davomida tashkilotning mintaqaviy bo‘limlariga rahbarlar saylandi. Qolaversa, 2026-yil Yaponiyada o‘tadigan XX yozgi Osiyo o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘rish, shuningdek, kelgusi Bosh assambleyani o‘tkazishga doir masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Планы на перспективу AEF рассмотрены в Ташкенте
В столице состоялась Генеральная Ассамблея Азиатской федерации конного спорта (AEF). В мероприятии, организованном в отеле "InterContinental Hotel Tashkent", приняли участие президент Международной организации шейх Хамад ибн Али Аль Аттия, заместитель Министра спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, председатель Федерации конного спорта и коневодства страны Бахромжон Газиев и члены Исполкома.
В ходе Ассамблеи была проанализирована деятельность AEF за последний период во всех разрезах и рассмотрены дальнейшие планы, в частности, программа подготовки к летним Олимпийским играм Париж-2024. В повестке дня также обсуждены соревнования: “Кубок Наций” и “Кубок мира”, которые пройдут в нашей стране с 24 апреля по 5 мая. Официальные лица зарубежной Федерации выразили уверенность в проведении данных турниров на высоком уровне.
В свою очередь, Шахрулло Махмудов сообщил, что наша страна готова принять крупные старты практически по всем видам спорта, для этого государством создаются все необходимые условия.
В ходе заседания были избраны руководители региональных отделений Международной организации. Кроме того, были рассмотрены вопросы подготовки к XX летним Азиатским играм 2026 года в Японии, а также к проведению предстоящей Генеральной Ассамблеи.