Ular Tokioga borishadi: Xorazmlik erkin kurashchimiz G‘ulomjon Abdullayev
“Ular Tokioga borishadi” loyihamizda bugun Sizlar bilan erkin kurash bo‘yicha terma jamoamiz vakili G‘ulomjon Abdullayev haqida gaplashamiz.
G‘ulomjon Ozodovich Abdullayev 1998-yil 11-noyabr kuni Xorazm viloyatida tug‘ilgan. Erkin kurash bo‘yicha -57 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qiladi. Murabbiyi – Baxtiyor Sobirov.
Abdullayev xalqaro arenalardagi eng katta yutug‘ini 2016-yil qo‘lga kiritgan. 18 yoshida U20 yosh toifasidagi jahon chempionatida ishtirok etib, bronza medaliga sazovor bo‘lgan. Shuningdek, faoliyati davomida bir qator boshqa yirik xalqaro musobaqalarda g‘olib va sovrindorlar qatoridan joy olgan. Yoshlar o‘rtasida Osiyo chempioni.
Sportchimiz 2016-yil yoshlar, 2018-yildan asosiy jamoaga qo‘shilgan. Aytish mumkinki, Abdullayev hozirda ushbu vazn toifasida mamlakatimiz yetakchisiga aylanish uchun o‘ziga xos mini-turnirdan o‘tishga to‘g‘ri keldi. -57 kgda terma jamoamiz Abdullayevdan tashqari Mahmud Shavkatov, Nodirjon Safarov, Umid Jalolov kabi mahoratli polvonlarga ega. Murabbiylar shtabi uzoq qarordan so‘ng bu vaznda Abdullayev nomzodini ma’qul ko‘rishdi va bu qaror amalda o‘zini oqladi. Sportchimiz joriy yilning aprel oyida Qozog‘istonda o‘tgan litsenzion turnir orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Khorezm wrestler Gulomjon Abdullayev
Today, as part of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo", we will tell you about the representative of the freestyle wrestling team Gulomjon Abdullayev.
Gulomjon Abdullayev was born in 1998 in Khorezm. Performs in the weight category -57 kg. The coach is Bakhtiyor Sobirov.
The wrestler achieved his greatest success on the world stage in 2016, at the age of 18. Then he took part in the World Championship in the U20 age category and won a bronze medal. Also, he has risen to the podium of prestigious international tournaments several times. He is the Asian youth champion.
The wrestler was in the youth team in 2016, in 2018 he moved to the main team. It should be noted that in order to become the leader of the country in this weight category, he had to pass a kind of mini-tournament. In his weight category there were such talented and experienced wrestlers as Mahmud Shavkatov, Nodirjon Safarov, Umid Zhalolov. After much thought, the coaches chose Abdullayev's candidacy in this weight class and their decision justified itself. In April of this year, Gulomjon Abdullayev won a ticket to the Tokyo Olympics at a licensed tournament in Kazakhstan.