Diyora Keldiyorova bronza medali uchun kurashadi
Vengriyaning Budapesht shahrida o‘tkazilayotgan dzyudo bo‘yicha jahon chempionatining ikkinchi kuni jamoamiz uchun muvaffaqiyatli yakunlanish arafasida. Biroz avval hamyurtimiz Diyora Keldiyorova (-52 kg) yarim final bahsini o‘tkazdi.
Yaponiyalik tajribali Ai Shishemega qarshi tatamiga chiqqan Keldiyorova bu bellashuvda imkoniyatni boy berib qo‘ydi. Shu tariqa yurtdoshimiz kechki dasturda bronza medali uchun kurash olib boradigan bo‘ldi. Uning bu bosqichdagi raqibasi isroillik Gefen Primo bo‘ladi.
Har ikki dzyudochi bundan 4 yil avval Antalyada o‘tgan Gran-pri turnirida to‘qnash kelishgan va unda Primonning qo‘li baland kelgan edi. Bu gal yurtdoshimiz o‘zaro hisob-kitobni tenglashtirib qo‘yishiga ishonamiz.
Eslatib o‘tamiz, jahon chempionatida beshinchi o‘rinni egallagan dzyudochi Tokio-2020 va jahon reytingi uchun 720, bronza medali sohibi esa 1000 ochkoni o‘z hisobiga qo‘shib qo‘yadi. Afsuski, bugun kurash olib borgan Sardor Nurillayev (-66 kg) ikkinchi davrada musobaqadan chiqib ketdi.

Diera Keldierova will fight for bronze
The second day of the World Judo Championship in Budapest is taking place. A few minutes ago, our judoka Diera Keldierova (-52 kg) entered the tatami in the semifinals.
Unfortunately, in a fight with an experienced Ai Shisheme from Japan, Diera Keldierova missed an opportunity. Thus, in the evening program, Keldierova will fight with Gefen Primo from Israel for bronze.
It should be noted that four years ago Diera and Primo faced off at the Grand Prix tournament in Antalya and then a judoka from Israel won. We hope that this time our girl will be able to take revenge and compare the score.
We remind you that the judoists who won the fifth place at the World Championships have a chance to record 720 points for the world and Olympic rankings, and the bronze medalist-1000 points. Unfortunately, another one of our representatives, Sardor Nurillayev, who spoke today, has completed his participation in the second stage.