Futbol mavzusini davom ettiramiz. Kecha Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga yoʻllanma olgan erkaklar jamoalari haqida gaplashgan edik. Bugun ayollar futbolidagi holat haqida fikr yuritamiz.
Olimpiya oʻyinlarining futbol dasturida erkaklar uchun 16 ta, ayollar uchun esa 12 ta joy ajratilgan. Hozirda ayollar jamoalari orasida 5 ta ishtirokchi davlatning nomi maʼlum. Hali yana 4 ta mintaqada saralash bahslari yakunlangani yoʻq. Fevral oyining yakunida Okeaniya, Osiyo va Yevropa, aprel oyida esa Afrika qitʼasidan Olimpiadaga boradigan jamoalar nomi aniqlanadi.
Ayollar futboli dasturida hozirgacha litsenziya sohibi boʻlib ulgurgan jamoalar:
Mezbon: Fransiya;
Markaziy va Shimoliy Amerika: AQSH va Kanada;
Janubiy Amerika: Braziliya, Kolumbiya;
Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlarining ayollar futboli dasturida Osiyo mintaqasi uchun 2 ta oʻrin berilgan. Hozirda bu kvotalar uchun 4 jamoa 2 juftlikka boʻlingan holda raqobat olib boryapti. Xabaringiz bor, Midori Xonda boshchiligidagi Oʻzbekiston ayollar terma jamoasi soʻnggi hal qiluvchi bosqichga yetib kelgan boʻlib, qizlarimiz 24 va 28-fevral kunlari Avstraliyaga qarshi kechadigan uy-safar tizimidagi 2 oʻyin yakuniga koʻra Olimpiada chiptalari masalasini hal qilishga harakat qilishadi. Ikkinchi yoʻllanma uchun Yaponiya va KXDR jamoalari oʻzaro kurash olib boradi.
Hozirda Okeaniya mintaqasi uchun saralash musobaqasi oʻtkazilmoqda. 19-fevral kuni gʻalaba qozongan ushbu hudud jamoasi Parijga yoʻl oladi. Shuningdek, 23-28-fevral Yevropa, 24-28-fevral Osiyo va 1-9-aprel kunlari Afrikada soʻnggi litsenziyalarning egalari hal boʻladi.
Bir necha kundan keyin qizlarimiz Avstraliyaga qarshi oʻz faoliyatlaridagi eng muhim 2 oʻyinda maydonga tushishadi. Aprel-may oylarida esa Timur Kapadze boshchiligidagi yigitlarimiz Qatar yashil maydonlarida chempionlik va Parij-2024 yoʻllanmalari uchun bahs olib boradilar. Fursatdan foydalanib, har ikki jamoamizga ham boʻlajak oʻyinlarda omad tilab, yurtimizga Olimpiya oʻyinlarining litsenziyalari bilan qaytib kelishlarini tilab qolamiz.

15 Февраля 2024 2183
Продолжим анализировать программу футбола на Олимпийских играх. Вчера мы опубликовали статью относительно мужских сборных по футболу, которые квалифицировались на Олимпийские игры Париж-2024. Сегодня проанализируем участие команд по женскому футболу.
На Олимпиаде Париж-2024 в футбольной программе для мужских сборных выделено 16 квот, а для женских - 12. К настоящему времени известны имена 5 стран, обеспечивших себе лицензии в женском футболе. В 4 регионах пока ещё не завершился квалификационный этап. В конце февраля станут известны имена сборных из Азии, Океании и Европы, а в апреле - из Африки, которые выступят на Олимпиаде.
На данный момент лицензии обеспечили следующие команды:
Страна-хозяйка: Франция;
Центральная и Северная Америка: США и Канада;
Южная Америка: Бразилия, Колумбия.
На Олимпийских играх Париж-2024 для Азиатского континента отведены 2 квоты. На данный момент за эти квоты борются 4 команды, разделившись на 2 пары. Как вам известно, женская сборная Узбекистана по футболу, под руководством Мидори Хонды, вышла в решающий этап отборочного цикла Олимпийских игр Париж-2024. Наши футболистки 24 и 28 февраля проведут два матча по системе "дом-выезд" против Австралии. По итогам очных встреч, будет определен лицензиат Олимпиады в Париже. За вторую путевку, предоставленной для нашего континента, сыграют друг-против друга команды Японии и КНДР.
В настоящее время идут отборочные турниры для Океании. 19 февраля команда, одержавшая победу с этого континента, отправится на Олимпийские игры Париж-2024. Также 23-28 февраля в Европе, 24-28 февраля в Азии и 1-9 апреля в Африке будут определены обладатели последних лицензий.
Уже через несколько дней футболистки Узбекистана сыграют в двух самых важных матчах в своей карьере. Также, в апреле-мае подопечные Тимура Кападзе будут бороться за титул чемпиона и лицензию на Олимпийские игры Париж-2024. Пользуясь случаем, мы желаем успехов нашим представителям в предстоящих играх и искренне верим, что они вернутся на Родину с путёвками на главные старты четырёхлетия.