Vengriya poytaxtida dzyudo bo‘yicha jahon chempionati start olmoqda. Reglamentga ko‘ra, bugun yengil vazn toifasida bellashuvlar bo‘lib o‘tadi.
Musobaqani -48 kg vazn toifasidagi hamyurtimiz Gulnur Muratbayeva boshlab beradi. Yurtdoshimiz dastlabki bosqichda musobaqa mezbonlaridan biri Yeva Chernoviskiga kurash olib boradi. Uning raqibi 34 yoshda bo‘lib, London-2012 Olimpiadasida bronza medalini qo‘lga kiritgan. Shuningdek, Pekin-2008 va Rio-2016 Olimpiadalarida ham ishtirok etgan.
Shundan so‘ng Kemran Nurillayev -60 kg vazn toifasida jahon va Olimpiada reytingini boshqarib borayotgan yaponiyalik Ryuju Nagayamaga qarshi tatamiga chiqadi. Ryuju yoshlar o‘rtasida jahon chempioni, kattalar o‘rtasidagi dunyo birinchiligining ikki karra sovrindori hisoblanadi.
Qurʼa bugungi vakillarimizga biroz noqulay raqiblarni taqdim qildi. Biroq biz dzyudochilarimizga ishonamiz va ulardan chiroyli g‘alabalar kutamiz. Olg‘a, Yangi O‘zbekiston!

On the first day of the World Championship, there will be performances of judoists in the lightweight category
The World Judo Championship starts in Budapest. According to the regulations, today there will be performances of judoists in the light weight category.
Our compatriot Gulnur Muratbayeva (-48 kg) will be the first on the tatami against Eva Chernovitsky (Hungary). Eva is 34 years old and she won a bronze medal at the London 2012 Olympics. Also, she is a participant of Beijing-2008 and Rio-2016.
Then there will be a fight between Kemran Nurillaev and Ryuzhu Nagayama (-60 kg), who is the leader in the Olympic and world rankings in this weight category. Ryuzhu is a world champion among youth, a two-time winner of the world championship among adults.
The representatives of Uzbekistan had a hard lot, their rivals are quite strong. But we believe that our athletes will fight with dignity and will please us with their victories. Forward, New Uzbekistan!