Adham Ikramov terma jamoalarning tayyorgarligi va RSTIAMda ochilgan yangi reabilitatsiya boʻlimi bilan tanishdi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida terma jamoalarimizning Parij-2024 yozgi Olimpiya va Paralimpiya, shuningdek, Toshkent-2025 yoshlar yozgi Osiyo va Para Osiyo oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarligi, Olimpiya shaharchasidagi qurilish jarayoni muhokama qilindi. Uchrashuvda Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qoʻmitalari rahbariyati, shuningdek, soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Dastavval, 4-yillikning eng muhim musobaqasi boʻlmish Parij-2024 ga olib borilayotgan tayyorgarlik muhokama markazida boʻldi. Milliy Olimpiya hamda Paralimpiya qoʻmitalarining mutasaddilari bu borada terma jamoalarning hozirligi, qoʻlga kiritilishi kutilayotgan yoʻllanmalar soni boʻyicha maʼlumot berishdi. Oʻz navbatida, vazir Adham Ikramov har bir jamoaning tayyorgarligini nazorat qilish muhimligini bildirdi.
Bugungi kunga kelib, poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasida ish qizgʻin kechmoqda. Qurilayotgan barcha obyektlarda metall-konstruksiya ishlari yakunlangan. Mutaxassislar har bir majmua Italiya, Germaniya, AQSH, Xitoy va boshqa ilgʻor mamlakatlar ishlab chiqaradigan anjomlar bilan jihozlanishi, shaharcha keyinchalik oʻzbek sporti uchun ilmiy-amaliy mashgʻulotlar markaziga aylanishi va uning rivojini yangi bosqichga olib chiqishda yagona klaster boʻlib xizmat qilishini taʼkidlashdi. MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov musobaqa dasturidan oʻrin olishi kutilayotgan sport turlari va ularning yoʻnalishlari boʻyicha maʼlumot berar ekan, bu borada Osiyo Olimpiya kengashi bilan izchil ish olib borilayotgani haqida qoʻshimcha qildi.
Zamonaviy sportda terma jamoalarni yirik kompleks musobaqalarga tayyorlashda sport tibbiyoti, xususan, diyetologiya, farmakologiya, reabilitatsiya kabi yoʻnalishlarning ham oʻrni katta. Shundan kelib chiqib, Qoʻmita qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM)da yangi oʻzgarishlarga qoʻl urilmoqda. Mutasaddilar bugun Markazda foydalanishga topshirilgan yangi reabilitatsiya boʻlimini koʻzdan kechirishdi. RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov ushbu boʻlim barcha kerakli texnikalar bilan jihozlangani, sportchilarning tiklanish jarayonini va ularning yangi gʻalabalari uchun xizmat qilishini qoʻshimcha qildi. Adham Ilhamovich yangi rejalarni yuqori baholab, ish samaradorligini oshirish boʻyicha qoʻshimcha tavsiyalar berdi.

Адхам Икрамов ознакомился с подготовкой сборных команд и новым реабилитационным отделением, открывшимся в РНПЦСМ
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана обсудили подготовку отечественных сборных по различным видам спорта к летней Олимпиаде Париж-2024, а также к юношеским летним Азиатским и Параазиатским играм Ташкент-2025, процесс строительных работ в Олимпийском городке. В заседании приняло участие руководство Министерства молодёжной политики и спорта Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов и специалисты отрасли.
Сначала в центре внимания был вопрос подготовки к главным стартам четырёхлетия – Париж-2024. В этой связи должностные лица Национальных Олимпийского и Паралимпийского комитетов дали подробную информацию о подготовке сборных, предполагаемом количестве лицензий, которые ожидаются ещё завоевать. В свою очередь, Министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов подчеркнул важность контроля УТС каждой команды.
На сегодняшний день работа в строящемся Олимпийском городке столицы идёт полным ходом. На всех объектах завершены работы по металлоконструкциям. Специалисты отметили, что каждый комплекс будет оснащён оборудованием производства Италии, Германии, США, Китая и других передовых стран, Олимпийский городок станет центром научно-практической подготовки узбекского спорта и послужит единым кластером для вывода его развития на новый уровень. Предоставляя информацию о видах спорта и их направлениях, которые, как ожидается, будут включены в программу соревнований, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов добавил, что также ведётся последовательная работа с Олимпийским Советом Азии.
В современном спорте в подготовке сборных команд к крупным комплексным соревнованиям большую роль играет и спортивная медицина, в частности, такие направления, как диетология, фармакология, реабилитация. Исходя из этого, в Республиканском научно-практическом центре спортивной медицины (РНПЦСМ) при Комитете намечаются новые современные изменения. Официальные лица осмотрели новое реабилитационное отделение, функционирующее в данном Центре. Директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов добавил, что подразделение оснащено всей необходимой техникой, обеспечивает процесс восстановления спортсменов и служит для их новых побед. Адхам Ильхамович высоко оценил новые планы и дал дополнительные рекомендации по повышению эффективности работы.