Osiyo va Para Osiyo oʻyinlarining qahramonlariga pul mukofotlari topshirildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Qarori va Vazirlar Mahkamasining tegishli Farmoyishiga binoan Xanchjou-2022 XIX yozgi Osiyo va IV Para Osiyo oʻyinlarida gʻolib va sovrindor boʻlgan sportchilar, ularni tayyorlagan murabbiylarni taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi. Poytaxtimizdagi Olimpiya va Paralimpiya shon-shuhrati muzeyida tashkil etilgan tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Vazirlar Mahkamasi, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, Milliy Olimpiya va Paralimpiya qoʻmitalari, sport federatsiyalari masʼullari, sportchi va murabbiylar, OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov ochib berar ekan, davlatimiz hamisha xalqaro maydonda muvaffaqiyat qozongan sportchilarimizni qoʻllab-quvvatlab kelishi, ularga barcha sharoitlarni yaratib berishini taʼkidladi. Oʻz navbatida, Vazir Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov hamda Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev sportchilarimizni qutlab, ularning kelgusi faoliyatlarida, xususan, Parij-2024 Olimpiya va Paralimpiya oʻyinlariga tayyorgarlik yoʻlida oʻzlarining iliq tilaklarini bildirishdi.
Prezident Qarori va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli Farmoyishiga binoan oltin medalni qoʻlga kiritgan sportchilar 10 000, kumush medal egalari 5 000, bronza medali sohiblari 2500 AQSH dollari; ularning murabbiylari esa ushbu summalarning teng yarmi miqdorida, mos ravishda 5 000, 2500 hamda 1250 AQSH dollari miqdoridagi bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi.
Davlatimizning bunday eʼtibori sportchi va murabbiylarimizni ham ilhomlantirdi. Tadbirda soʻz olgan taekvondo WT boʻyicha Osiyo oʻyinlari chempioni Ulugʻbek Rashitov va boks boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi bosh murabbiyi Toʻlqin Qilichev, shuningdek, para yengil atletika bahslarida 1 ta oltin va 2 ta bronza medallarini qoʻlga kiritgan Asila Mirzayorova hamda para kanoe boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi murabbiyi Dilshod Yoʻldoshev ushbu eʼtibor va gʻamxoʻrlik yangi Olimpiya yili oldidan katta motivatsiya boʻlishini taʼkidlab, kelgusida bundan ham ulkan gʻalabalar sari mehnat qilishlarini bildirishdi.

21 Декабря 2023 3135
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан и соответствующим Распоряжением Кабинета Министров состоялась церемония награждения победителей и призеров XIX летних Азиатских и IV Пара-Азиатских игр «Ханчжоу-2022», а также, их тренеров. Мероприятие прошло в столичном музее Олимпийской и Паралимпийской славы и в нём присутствовали ответственные лица Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов, спортивных федераций, спортсмены, тренеры и СМИ.
Открывая мероприятие, руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов подчеркнул, что наше государство всегда поддерживает спортсменов, которые добиваются успеха на международной арене, и создает для них все необходимые условия. В свою очередь, Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев поздравили наших атлетов и пожелали успехов в их дальнейшей деятельности, в частности в подготовке к Олимпиаде и Паралимпиаде Париж-2024.
Согласно Постановлению Президента и соответствующему Распоряжению Кабинета Министров Республики Узбекистан спортсмены, завоевавшие золотую медаль, получили 10 000 долларов США, серебряные призёры – 5 000 долларов США, бронзовые призёры – 2 500 долларов США; а их тренерам были вручены денежные премии в размере 5 000, 2 500 и 1 250 долларов США соответственно.
Такое поощрение стало настоящей мотивацией для спортсменов и тренеров. Чемпион Азиатских игр по таэквондо WT Улугбек Рашитов и главный тренер сборной Узбекистана по боксу Тулкин Киличев, а также, Асила Мирзаёрова, завоевавшая 1 золотую и 2 бронзовые медали по пара-лёгкой атлетике на Азиаде в Ханчжоу и тренер сборной Узбекистана по пара-каноэ Дилшод Йулдошев отметили, что такое внимание вдохновит каждого атлета к новым победам, в частности на предстоящих Олимпийских и Паралимпийских играх в Париже и пообещали, что будут всеми силами стараться оправдать оказанное им доверие.