Muxtorxon Tashxodjayev Osiyo Paralimpiya qo‘mitasining faxriy ordeni bilan taqdirlandi
Saudiya Arabistoni poytaxti Ar-Riyod shahrida Osiyo Paralimpiya qo‘mitasining (APC) 2023-yil sarhisobi bo‘yicha eng munosiblarni taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Osiyo Paralimpiya qo‘mitasi vitse-prezidenti – O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayevning yurtimizda va Osiyo qitʼasida Paralimpiya harakatini rivojlantirishda qo‘shayotgan xizmatlari munosib baholandi va tashkilotning Osiyo ordeni bilan taqdirlandi.
Yana bir ahamiyatli jihati, para yengil atletika bo‘yicha Tokio-2020 yozgi Paralimpiya o‘yinlari sovrindori, jahon chempioni, Xanchjou-2022 Para Osiyo o‘yinlari g‘olibi Asila Mirzayorova esa qitʼaning “Eng yaxshi ayol para atleti” degan sharafli nomga sazovor bo‘ldi.

Мухторхон Ташходжаев награждён почётным орденом Азиатского Паралимпийского комитета
Сегодня в городе Эр-Рияд Саудовской Аравии состоялась церемония награждения Азиатского Паралимпийского комитета (АРС), в которым были определены лучшие, по итогам 2023 года.
Примечательно, что вице-президент Азиатского Паралимпийского комитета - председатель Паралимпийского комитета Узбекистана Мухторхон Ташходжаев награждён почётным орденом организации за оказанный вклад в развитие и популяризацию паралимпийского движения в континенте.
Ещё одна примечательность заключается в том, что призёр летних Паралимпийских игр Токио-2020, чемпионка мира, победительница Пара Азиатских игр Ханчжоу-2022 Асила Мирзаёрова была признана "Лучшим пара-атлетом" континента среди женщин.