Meksikada Xalqaro ot sporti federatsiyasining Bosh Assambleyasi o‘tkazilmoqda
Ayni kunlarda Meksikada Xalqaro yilqichilik va ot sporti federatsiyasining Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda. Unda tashkilot prezidenti Ingmar De Vos, shuningdek, mintaqaviy konfederatsiyalar va milliy federatsiyalar rahbarlari, Ijroiya qo‘mita a’zolari ishtirok etyapti. Mamlakatimiz nomidan esa O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev qatnashmoqda.
Bosh Assambleyaning dastlabki kunida ortda qolgan yirik sport tadbirlarining sarhisobi ko‘rib chiqildi. Unda Xanchjou shahrida tashkil etilgan Osiyo o‘yinlari doirasidagi ot sporti bellashuvlarining yuqori saviyada o‘tkazilgani alohida tilga olindi. Shundan so‘ng xalqaro federatsiya tizimida Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlari, qolaversa, 2026-yil Germaniyaning Aaxen shahrida o‘tadigan jahon chempionati va boshqa nufuzli musobaqalarga tayyorgarlik, reglament va qoidalarga kiritiladigan o‘zgarishlar xususida fikr almashilmoqda.
Xalqaro tashkilot tomonidan 2024-2027-yillar uchun etika va otlarning huquqlarini muhofaza qiluvchi komissiya tashkil etilgani alohida muhokama qilinmoqda. Qolaversa, Bosh Assambleya “A” toifasi uchun sakrash qoidalariga kiritiladigan o‘zgarishlar, ballarni hisoblash tizimi, mukofot jamg‘armasiga qo‘yiladigan talablar kabi mavzularni qamrab oldi.

Мексика принимает участников Генассамблеи Международной федерации коневодства и конного спорта
В эти дни в Мексике проходит Генеральная ассамблея Международной федерации коневодства и конного спорта. В ней принимают участие руководитель Организации Ингмар Де Вос, а также руководители региональных Конфедераций и Национальных федераций, члены Исполкомов. Нашу страну на данном заседании представляет председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжон Газиев.
В первый день Генеральной Ассамблеи были подведены итоги крупных спортивных событий. Особо были подчёркнуты соревнования в рамках Азиатских игр Ханчжоу-2022, которые прошли на высоком уровне. Обсуждаются внесённые изменения в системе Международной федерации, специалисты обмениваются мнениями относительно регламента и правилах подготовки к летним Олимпийским играм 2024 года в Париже, а также чемпионату мира 2026 года в немецком городе Аахене и другим престижным соревнованиям.
Отдельно обсуждается создание Международной организацией комиссии по этике, а также правам лошадей на 2024-2027 годы. Кроме того, на повестке дня Генеральной Ассамблеи обсуждаются такие темы, как изменение в правилах прыжков для категории “А”, система начисления баллов, требования к призовому фонду.