“Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari uchun qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasi OAV nigohida
Bugun Yoshlar siyosati va sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi tomonidan Toshkent-2025 yoshlar Osiyo va Para Osiyo oʻyinlari uchun qurilayotgan Olimpiya shaharchasi boʻylab press-tur tashkil etildi. Tadbirda vazir Adham Ikramov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, MOQ raisi oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, loyihaga jalb qilingan xorijlik ekspertlar, 40 nafarga yaqin OAV xodimlari ishtirok etishdi.
2022-yil 9-noyabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mazkur shaharcha qurilishiga tamal toshini qoʻygan edi. Bugungi tadbirda 1 yil oʻtgandan soʻng shaharchadagi qurilish ishlari, jarayon qay holatda ekani xususida batafsil maʼlumot berildi.
Shaharchaning umumiy maydoni 100 gektar. Bu yerda 10 ming oʻrinli yengil atletika va futbolga ixtisoslashgan stadion, 6 ta yopiq va 13 ta ochiq inshootlar barpo etilmoqda. Qayd etish joiz, mazkur loyiha Yangi Oʻzbekistonning imkoniyatlarini nafaqat Osiyo, balki butun dunyoga koʻrsatib beradi. Qurilish jarayoni Xitoyning “ CAMC Engineering” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Rasmiylar qurilish ishlari davlatimiz rahbari tomonidan berilgan koʻrsatmalar asosida olib borilayotganini taʼkidlashdi. Shaharcha ichiga quyosh panellari ham oʻrnatilib, ular maydonni elektr energiyasi bilan taʼminlash uchun toʻla quvvatga ega boʻladi. Shuningdek, elektr avtomobillarni quvvatlash uchun ham bekatlar barpo etiladi.
Press-tur davomida federatsiyalar mutasaddilari, xorijlik ekspertlar qurilayotgan obyektlar zamonaviy qoplamalar bilan jihozlanishi boʻyicha Markaziy Osiyoda yagona boʻlishi, bunday loyiha qitʼamizda ham sanoqli mamlakatlarda borligiga alohida urgʻu qaratishdi. Tadbirda qatnashgan rasmiylarlar bilan shu yerning oʻzida alohida suhbatlar ham tashkil etildi va unda jurnalistlar mavzu yuzasidan oʻzlarini qiziqtirgan barcha savollarga javob olishdi.

Олимпийский городок "Ташкент-2025" на объективах камер СМИ
Сегодня Министерством молодёжной политики и спорта и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана был организован пресс-тур в Олимпийский городок, где будут проведены юношеские Азиатские и Пара Азиатские игры Ташкент-2025. В мероприятии приняли участие Министр Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Председатель Национального Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, иностранные эксперты, около 40 представителей СМИ.
9 ноября 2022 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев дал старт строительству Олимпийского городка. Спустя год представители СМИ подробно ознакомились о проделанной работе и дальнейших планах относительно строительства.
Площадь городка составляет 100 га. Здесь строится легкоатлетический и футбольный стадион на 10 тысяч мест, 6 крытых и 13 открытых спортивных сооружений. Следует отметить, что данное спортивное сооружение ещё раз продемонстрирует возможности Нового Узбекистана не только Азиатскому континенту, но и всему миру. Строительством занимается компания "CAMC Engineering" Китая.
Официальные лица особо подчеркнули, что все строительные работы ведутся согласно указаниям Главы Государства. На территории городка будут установлены солнечные панели и они будут обеспечивать сооружение электричеством. Планируется соорудить зарядные станции для электрокаров.
Во время пресс-тура представители федераций, а также, иностранные эксперты, участвовавшие в процессе проектирования Олимпийского городка, отметили, что эти объекты - единственные в Центральной Азии, оснащенные современными покрытиями, и что подобный проект существует лишь в нескольких странах нашего континента. С официальными лицами, участвовавшими в мероприятии, были организованы отдельные интервью, а журналисты получили ответы на все интересующие их вопросы по теме.