O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalarimizning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga olib borayotgan tayyorgarlik rejalarini o‘rganib chiqishda davom etadi. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov O‘zbekiston badminton federatsiyada ana shunday rejalarni muhokama qildi. MOQ rahbarini federatsiya bosh kotibi Onajon Jumaniyazova qarshi oldi. Suhbatda, shuningdek, 3 nafar murabbiy va MOQ mutasaddilari ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Rustam Shoabdurahmonov mamlakatimizda ommaviy sport targ‘ibotini badminton misolida yanada kuchaytirish, sportchilarimiz mahoratini oshirish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi. Bu borada badmintonchilarimiz uchun xalqaro musobaqa va o‘quv-mashg‘ulotlarini yo‘lga qo‘yish, shu asosda puxta reja ishlab chiqish lozimligi, hukumatimiz tomonidan professional sportdagi yutuqlarni ko‘paytirish uchun ishlab chiqilayotgan rejalar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, federatsiya mutasaddilariga Osiyo va Olimpiya o‘yinlari uchun tuzilgan rejalarni yanada boyitish, terma jamoalarning moddiy texnik bazasini kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. O‘z navbatida, murabbiylar tomonidan aytilgan kamchilik va muammolar tinglanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha fikrlar bildirildi.

Ханчжоу-2022, Париж-2024: обсуждены планы подготовки бадминтонистов
Руководители Национального Олимпийского комитета Узбекистана продолжают рассматривать планы подготовки федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов рассмотрел планы подготовки федерации бадминтона Узбекистана. Руководителя НОК встретила Генеральный секретарь федерации Онажон Жуманиязова. Во время беседы также присутствовали трое тренеров и представители НОК.
Во время встречи Рустам Шаабдурахманов дал свои рекомендации относительно усиления пропаганды здорового образа жизни в стране на примере бадминтона, повышения опыта и квалификации бадминтонистов. В связи с этим было отмечено, что необходимо организовать международные соревнования и учебно-тренировочные сборы для наших бадминтонистов, разработать на этой основе детальный план, и то что, такие инициативы, направленные на повышение достижений в профессиональном спорте, полностью поддерживаются нашим правительством.
Кроме того, руководству федерации поручено доработать планы подготовки к Азиатским и Олимпийским играм, укрепить материально-техническую базу национальных сборных. В свою очередь, были заслушаны недостатки и проблемы, поднятые тренерами, и высказаны мнения о том, как их решить.