O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi rahbariyati Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalarimizning Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga olib borayotgan tayyorgarlik rejalarini o‘rganib chiqishda davom etadi. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov O‘zbekiston badminton federatsiyada ana shunday rejalarni muhokama qildi. MOQ rahbarini federatsiya bosh kotibi Onajon Jumaniyazova qarshi oldi. Suhbatda, shuningdek, 3 nafar murabbiy va MOQ mutasaddilari ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Rustam Shoabdurahmonov mamlakatimizda ommaviy sport targ‘ibotini badminton misolida yanada kuchaytirish, sportchilarimiz mahoratini oshirish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berib o‘tdi. Bu borada badmintonchilarimiz uchun xalqaro musobaqa va o‘quv-mashg‘ulotlarini yo‘lga qo‘yish, shu asosda puxta reja ishlab chiqish lozimligi, hukumatimiz tomonidan professional sportdagi yutuqlarni ko‘paytirish uchun ishlab chiqilayotgan rejalar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani ta’kidlandi.
Shuningdek, federatsiya mutasaddilariga Osiyo va Olimpiya o‘yinlari uchun tuzilgan rejalarni yanada boyitish, terma jamoalarning moddiy texnik bazasini kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. O‘z navbatida, murabbiylar tomonidan aytilgan kamchilik va muammolar tinglanib, ularni bartaraf etish bo‘yicha fikrlar bildirildi.

Hangzhou-2022, Paris-2024: plans for training badminton players were discussed
The heads of the National Olympic Committee of Uzbekistan continue to consider plans for the preparation of federations and associations in Olympic sports for the Asian Games Hangzhou-2022 and the Olympic Games Paris-2024. Today, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, reviewed the preparation plans of the Badminton Federation of Uzbekistan. The head of the NOC was met by the General Secretary of the Federation Onazhon Zhumaniyazova. Three coaches and representatives of the NOC were also present during the conversation.
During the meeting, Rustam Shaabdurakhmanov gave his recommendations on strengthening the promotion of a healthy lifestyle in the country on the example of badminton, improving the experience and qualifications of badminton players. In this regard, it was noted that it is necessary to organize international competitions and training camps for our badminton players, to develop a detailed plan on this basis, and that such initiatives aimed at improving achievements in professional sports are fully supported by our government.
In addition, the leadership of the federation was instructed to finalize the preparation plans for the Asian and Olympic Games, to strengthen the material and technical base of the national teams. In turn, the shortcomings and problems raised by the coaches were heard, and opinions were expressed on how to solve them.