Ular Tokioga borishadi: Uchinchi Olimpiadasiga tayyorlanayotgan Mo‘minjon Abdullayev
“Ular Tokioga borishadi” loyihamiz davom etadi. Bugun Sizlar bilan yunon-rum kurashi bo‘yicha terma jamoamiz vakili Mo‘minjon Abdullayev haqida gaplashamiz.
Mo‘minjon Rustamovich Abdullayev 1989 yil 24 dekabr kuni Samarqand viloyatida tug‘ilgan. Birinchi murabbiyi Sharof Mamаtqulov.
Polvonimiz yunon-rum kurashida -130 kg vazn toifasida yurtimiz sharafini himoya qiladi. Terma jamoamiz tarkibidagi dastlabki yirik yutug‘i 2010 yilga to‘g‘ri keladi. Hindistonda o‘tgan Osiyo chempionatida Abdullayev 96 kg vazn toifasida bronza medaliga sazovor bo‘lgan edi. Shundan so‘ng bir pog‘ona yuqori vaznga o‘tdi va kichik moslashish davridan so‘ng yana katta muvaffaqiyatlarga erisha boshladi. Ular orasida London-2012 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma qo‘lga kiritilganini alohida aytib o‘tish mumkin.
Hamyurtimiz faoliyati davomida 2017 yil Jang san’ati va yopiq inshootlardagi Osiyo o‘yinlari, Islom birdamligi o‘yinlarida kumush, Nyu-Dehlida o‘tgan Osiyo chempionatida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2018 yilgi qit’a birinchiligida ham kumush medal bilan yurtimizga qaytdi. Biroq o‘sha yili Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida barcha raqiblarini mag‘lub etib, delegatsiyamiz hisobiga oltin medalni taqdim qilgan.
Kurashchimiz 2016 yil Rio Olimpiadasida ham yurtimiz sharafini munosib himoya qilgan. Joriy yil Olma-otada o‘tgan litsenzion musobaqa orqali Tokio-2020 yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Muminjon Abdullayev, who is preparing for the third Olympics
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you some interesting facts about the representative of the national team in Greco-Roman wrestling — Muminjon Abdullayev.
Abdullayev Muminjon Rustamovich was born on December 24, 1989 in Samarkand. The first coach is Sharof Mamatkulov.
The wrestler performs in the weight category — 130 kg. He achieved his first success as a member of the national team in 2010. Abdullayev won a bronze medal at the Asian Championship in India in the 96 kg weight category. Then he moved to the weight category of 130 kg and after a small adaptation process began to achieve significant success. Among his achievements, it can be noted that Abdullayev won a license for the London 2012 Olympics.
During his professional career, he became a silver medalist at the Asian Indoor and Martial Arts Games, as well as the Islamic Solidarity Games. In 2018, he was awarded silver in the continental championship. At the 2018 Asian Games in Indonesia, he managed to overcome all his rivals and win a gold medal.
Participant of the Rio 2016 Olympic Games. At the license championship of 2021 in Almaty, he was awarded a ticket to the Olympic Games in Tokyo.