Oʻzbek sporti faxriylari oʻzlari uchun Samarqandni yangidan kashf qilishdi
Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov boshchiligidagi 30 nafar sportimiz fidoyilari uchun Samarqand shahri boʻylab sayohat tashkil qilindi. Safar davomida viloyatning tarixiy yodgorliklari boʻylab sayohat qilish barobarida yosh avlod vakillari bilan ham uchrashuv oʻtkazildi.
Samarqand Olimpiya va Paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazida oʻtgan uchrashuvda ushbu dargohda tarbiya olayotgan yosh atletlar hamda ularning murabbiylari, uzoq yillar viloyatda sport rivoji yoʻlida xizmat qilgan mutasaddilar ishtirok etishdi. Faxriylarimiz bugungi kunda yoshlar uchun davlatimiz tomonidan yaratib berilayotgan keng imkoniyat va sharoitlar haqida gapirishar ekan, bundan unumli foydalanish zarurligi haqida maslahat berishdi. Tadbir yakunida samarqandlik bir guruh fidoyilarga “Oʻzbekiston sport faxriysi” koʻkrak nishoni topshirildi.
Safar davomida faxriylarimiz Samarqand shahrini oʻzlari uchun yangidan kashf qilishdi. Kun sayin zamonaviy qiyofa ochib borayotgan shahar bugungi kunda butun dunyodan tashrif buyurayotgan sayyohlarning eʼtiborini tortmoqda. Tashrif davomida faxriylarimiz “Boqiy shahar”, Oʻzbekiston Respublikasining birinchi prezidenti Islom Karimov yodgorlik majmuasi, Samarqand turizm markazi, Amir Temur maqbarasi, Mirzo Ulugʻbek rasadxonasi, Hazrati hizr majmuasi, Shohi Zinda majmuasi, Bibixonim masjidi, Registon ansambli kabi tarixiy obidalar va ziyoratgohlar boʻylab sayohat qilishdi.

Ветераны узбекского спорта посетили Самарканд
Для 30 ветеранов узбекского спорта во главе с председателем Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходиром Махситовым была организована поездка в Самарканд. В ходе поездки ветераны посетили исторические памятники города и провели встречу с молодым поколением.
На встрече, состоявшейся в Центре подготовки к Олимпийским и Паралимпийским видам спорта Самарканда, приняли участие юные спортсмены, их тренеры и представители спорта, которые многие годы трудились во благо узбекского спорта. Наши ветераны, говоря о широких возможностях и условиях, созданных нашим государством для молодежи, подчеркнули, что необходимо их эффективно использовать. В конце мероприятия группе деятелей Самарканда были вручены нагрудные знаки «Ветеран спорта Узбекистана».
В ходе поездки, наши ветераны можно сказать, заново открыли для себя Самарканд. Город, день ото дня приобретает современный облик и привлекает внимание туристов со всего мира. В ходе визита наши ветераны посетили такие исторические памятники и святыни, как «Вечный город», мемориальный комплекс первого президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, Самаркандский туристический центр, мавзолей Амира Темура, обсерваторию Мирзо Улугбека, комплекс Хазрати Хизр, Комплекс Шахи Зинда, мечеть Бибиханим, ансамбль Регистан.