Xalqaro yakkakurash festivali Rossiya va Oʻzbekiston sport oilasini yanada yaqinlashtirmoqda
Ayni paytda Oʻzbekiston Respublikasi Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov hamda Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasi Rossiyaning Sochi shahrida tashkil etilgan Xalqaro yakkakurash festivalida ishtirok etmoqda. Mazkur tadbir Rossiya boks federatsiyasi va Krasnodar oʻlkasining boks federatsiyasi tashabbusi bilan tashkil etilgan boʻlib, loyiha Rossiya-Oʻzbekiston oʻrtasidagi doʻstona aloqalarini sport sohasida yanada mustahkamlashga bagʻishlangan. Uning doirasida oʻzbek milliy kurashi va boks boʻyicha har ikki mamlakatning taniqli sportchilari ishtirokida bellashuvlar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.
Dastavval, rus-oʻzbek xalqi oʻrtasidagi doʻstona munosabatning sport sohasida yoʻnalishlarini yangi bosqichga olib chiqish mavzusida alohida uchrashuv oʻtkazildi. Unda Rossiya-Oʻzbekiston tomonlari hamkorlikning yangi qirralarini muhokama qilishdi.
Mazkur uchrashuvda Rossiya Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Rodion Plituxin uzoq yillardan beri rivojlanib borayotgan iliq hamkorlikni kelgusida ham davom ettirishdan mamnun ekanini bildirdi. Shuningdek, u sportning ilm-fan va gumanitar sohalardagi aloqalarni mustahkamlash maqsadida ikki tomon oʻrtasida imzolangan memorandum bugungi kunda professional atletlarni tayyorlashda muhim hujjat boʻlib turganini taʼkidladi. Oʻz navbatida, Oybek Kasimov Oʻzbekiston delegatsiyasining yirik sport musobaqalarga hozirlik koʻrishida Rossiya kabi ulkan sport derjavasi bilan hamkorlik as qotishini qoʻshimcha qildi.
Dasturga muvofiq, tomonlar kurash boʻyicha xalqaro musobaqaning guvohi boʻlishdi. Qayd etish joiz, Rossiyada kurash boʻyicha xalqaro musobaqa birinchi bor tashkil etildi. Unda 5 mamlakatdan tashrif buyurgan polvonlar bahs olib borishdi. Rejaga koʻra, bugun boks boʻyicha Rio-2016 Olimpiadasi chempionlari Hasanboy Doʻsmatov va Fazliddin Gʻoibnazarov rossiyalik nomdor raqiblariga qarshi ringga koʻtarilishadi.

Международный фестиваль единоборств ещё больше сближает спортивную семью России и Узбекистана
В эти дни в Сочи с рабочим визитом находится спортивная делегация Узбекистана, под руководством заместителя министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудова, а также Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета Ойбека Касимова. Отечественные официальные лица принимают участие в Международном фестивале единоборств, впервые организованного по инициативе Федераций бокса России и Краснодарского края, в котором принимают участие представители 5 стран (Россия, Индия, Таджикистан, Иран и Узбекистан).
В рамках данного спортивного праздника, посвящённого Российско-Узбекской дружбе, состоялся круглый стол. В мероприятии, прошедшем в Красной Поляне, приняли участие представители Министерства молодёжной политики и спорта нашей страны, Национального Олимпийского комитета Узбекистан, Олимпийского комитета России и Федерации бокса РФ.
Генеральный секретарь ОКР Родион Плитухин, выступая во время встречи, подчеркнул важность прямого взаимодействия и поддержания связей со спортивными организациями дружественных стран. Кроме того, стоит отметить, что между ОКР и НОК Узбекистана, а также спортивными общественными организациями этих стран действует ряд двухсторонних меморандумов о сотрудничестве, открывающих широкий спектр для взаимодействия не только в области спортивной подготовки, но и в гуманитарной сфере, включая образование и просветительские инициативы, а также научное сопровождение подготовки профессиональных спортсменов. В свою очередь, Ойбек Касимов добавил, что в подготовке делегации Узбекистана к крупным спортивным соревнованиям, сотрудничество с такой огромной спортивной державой, как Россия, будет иметь много положительных сторон.
В завершение круглого стола делегации Олимпийского комитета России и Министерства молодёжной политики и спорта, а также Национального Олимпийского комитета Узбекистана обменялись памятными подарками.
Сегодня в рамках Международного Фестиваля единоборств в Сочи состоится вечер бокса. В рамках которого наши соотечественники Олимпийские чемпионы Рио-2016 Фазлиддин Гаибназаров и Хасанбой Дусматов проведут бои с именитыми мастерами кожаной перчатки России.