Qoraqalpog‘istonda 5 tashabbus targ‘iboti
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan mamlakatimiz yoshlarining bo‘sh vaqtlarini unumli o‘tkazish, ularni madaniyat, sport, ilm-fan, san’at sohalariga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirish bo‘yicha 5 muhim tashabbus ishlab chiqilgan bo‘lib, yurtimiz bo‘ylab uning targ‘ibot ishlari jadal olib borilmoqda. Ayniqsa, Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi ishlarni alohida ta’kidlab o‘tish mumkin.
Yakuniga yetgan hafta Respublika markazi Nukus shahrida DXX kubogi, “Sportni sev, sport bilan yasha!” shiori ostida mini-futbol, voleybol, basketbol, yengil atletika, vorkaut va boshqa bir qator yo‘nalishlarda sport musobaqalari tashkil etildi. Bu orqali Respublika yoshlari orasida sport targ‘iboti yanada kengaymoqda.
Ayniqsa, Mo‘ynoq hududiga bo‘lgan e’tibor har qachongidan yuqori. MOQ ham bu borada o‘z hissasini qo‘shmoqda. Qo‘mita vakili Mirsardor Alimov ushbu hududga amalga oshirgan navbatdagi safari davomida ham tuman yoshlarini ommaviy sportga jalb etish va ularni jismoniy tarbiyaga qiziqtirish bo‘yicha qator amaliy ishlarni amalga oshirdi. Mazkur tadbirlarda tuman hokimi Yerpo‘lat Yedenbayev ham ishtirok etib, sport Mo‘ynoq yoshlarining tobora sevimli mashg‘ulotiga aylanib borayotgani, hukumatimizning bu boradagi e’tibori haqida gapirib o‘tdi. Shundan so‘ng tuman yoshlari uchun 50 million so‘m miqdoridagi sport anjomlari sovg‘a qilindi.
Ta’kidlash joiz, bu orqali yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish, yozgi ta’til vaqtlarida ularni sportga keng jalb qilish ko‘zda tutilgan.

В Каракалпакстане проводятся мероприятия с целью реализации 5 инициатив
Как известно, Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым были выдвинуты 5 инициатив с целью усиления внимания к молодёжи, широкого вовлечения её к культуре, искусству и спорту, формирования навыков использования информационных технологий, пропаганды чтения книг среди молодого поколения и в настоящее время по всей Республике проводятся мероприятия для пропаганды этих идей. Следует особо отметить реализованную программу в Каракалпакстане.
На прошлой неделе в Нукусе прошли спортивные соревнования — Кубок СГБ, а также, состязания под лозунгом «Люби спорт, живи со спортом!» по мини-футболу, волейболу, баскетболу, легкой атлетике и воркаут.
Особое внимание уделяется городу Муйнак. В частности, и НОК поддерживает эти инициативы. Представитель Комитета Мирсардор Алимов в рамках своего рабочего визита в Муйнак, реализовал несколько проектов относительно привлечения молодёжи региона к физической культуре и спорту. В мероприятии также принял участие хоким района Ерполат Еденбаев, отметив, что спорт постепенно превращается в одно из любимых занятий молодёжи региона и об уделяемом внимании со стороны государства в эту сферу. После этого, молодежи района был передан спортивный инвентарь на сумму 50 миллионов.
Следует отметить, что реализуемые планы предназначены для того, чтобы организовать досуг молодёжи с пользой, привлечь их к спорту во время летних каникул.