"Ular Tokioda mamlakat sharafini himoya qiladilar" loyihasi qahramoni suzish bo'yicha O'zbekiston terma jamoasi vakili Vladislav Mustafin.
Mustafin Vladislav Alfredovich 26 sentyabr 1995-yilda tug'ilgan. 2003-yildan beri u suzish bilan shug'ullanadi. Uning birinchi ustozi Irina Galashova. Ayni paytda Aleftina Reshetova rahbarligida o'qitilmoqda. 2009-yilda milliy terma jamoa tarkibiga qabul qilindi.
Bu suzuvchi brass yo'nalishi bo'yicha ixtisoslashgan va katta natijalarga erishdi. O'zining professional faoliyati davomida bir nechta nufuzli xalqaro musobaqalarda sovrinli o'rinlarni qo'lga kiritdi. Shu jumladan:
2014-yilgi Incheon Osiyo o'yinlarida u terma jamoa bilan birgalikda 100 metrga mo'ljallangan mix-estafetada bronza medalni qo'lga kiritdi. 50 metrlik bitta yo'nalishda u to'rtinchi bo'ldi.
2013-yil Barselonada bo'lib o'tgan jahon chempionatlari ishtirokchisi, 2015-yil Qozon shahrida, 2019-yil Gvangju shahrida, Rio-2016 Olimpiya o'yinlarida ishtirok etgan. Ushbu musobaqalar orasida Mustafin uchun eng muhimi Qozondagi jahon kubogi edi. Keyin u 50 metrlik suzishda yarim finalga chiqdi va dunyoning eng yaxshi 16 suzuvchilari bilan raqobatlashdi.
2020-yilning noyabr oyida Toshkentda bo'lib o'tgan O'zbekiston ochiq Kubogida 100 metr (brass yo'nalishi bo'yicha) Tokio Olimpiadasi normativini bajardi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: наш талантливый брассист Владислав Мустафин
Сегодняшний герой проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» представитель сборной Узбекистана по плаванию Владислав Мустафин.
Мустафин Владислав Альфредович родился 26 сентября 1995 года. С 2003 года занимается плаванием. Его первый наставник — Ирина Галашова. В настоящее время тренируется под руководством Алефтины Решетовой. В 2009 году был принят в состав Национальной сборной.
Этот пловец специализируется в направлении брасс и добился значительных результатов. В ходе своей профессиональной карьеры завоевал призовые места на нескольких престижных международных соревнований. В том числе:
На Азиатских играх 2014 года в Инчеоне он вместе со сборной завоевал бронзовую медаль в микс-эстафете на 100 метров. В одиночном направлении на 50 метров он стал четвертым.
Участник чемпионатов мира 2013 года в Барселоне, 2015 года в Казани, в 2019 году в Гвангжу, Олимпийских игр Рио-2016. Среди этих соревнований самым важным для Мустафина стал ЧМ в Казани. Тогда ему удалось дойти до полуфинала в заплыве на 50 метров и соревноваться с 16 лучшими пловцами мира.
В открытом Кубке Узбекистана, который проходил в ноябре месяца 2020 года в Ташкенте выполнил норматив Токийской Олимпиады на дистанцию 100 метров (в направлении брасс).