18 Oktyabr 2023 5072
Mamlakatimizda aholi orasida jismoniy tarbiya va sport, sog‘lom turmush tarzi targ‘ibotini yanada kuchaytirish maqsadida O‘zbekiston sog‘lom turmush tarzi va fitnes milliy assosiatsiyasi tashkil etildi. Bugun O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasida Assosiatsiyaning ilk Konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov olib bordi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi departament rahbari Odil Abduraxmanov, Yoshlar siyosati va sport vazirining o‘rinbosari Durdona Rahimova, Yoshlar ishlari agentligi direktorining o‘rinbosari Dilnozaxon Kattaxonova, fintes va masrestling federatsiyasining mas’ullari ishtirok etishdi.
Oybek Omilovich dastavval tashkil etilayotgan yangi assosiatsiyaning maqsad va vazifalari xususida to‘xtalar ekan bu Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomalarida ilgari surgan Sog‘lom turmush tarzi harakatining amaliy natijasi bo‘lishini ta’kidladi.
Tadbirda Odil Qalandarovich Abduraxmonov nomzodi O‘zbekiston sog‘lom turmush tarzi va fitnes milliy assosiatsiyasi raisligiga ilgari surildi. Delegatlar ushbu nomzodni bir ovozdan qo‘llab-quvvatlashdi va O.Abduraxmanov yangi tashkil etilgan ushbu assosiatsiya raisi etib saylandi.
O‘z navbatida, Odil Qalandarovich bildirilgan ishonchni oqlashga, aholi orasida sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanishni targ‘ib qilish, mamlakatimizdagi fitnes industriyasini yanada kuchaytirish yo‘lida bor kuch-g‘ayratini ishga solishga va’da berdi.
Kun tartibiga muvofiq, Assosiatsiya raisi o‘rinbosarlarining tarkibi ham shakllantirib olindi. Unga ko‘ra, Yoshlar siyosati va sport vazirining birinchi o‘rinbosari Alisher Sa’dullayev, shuningdek, Jahongir Navro‘zov, Mohir Karimov hamda Shohruh Daliyev Assosiatsiya raisning o‘rinbosarlari lavozimiga saylanishdi.
Tadbirda so‘z olgan Durdona Rahimova Yoshlar siyosati va sport vazirligi ushbu tashkilot faoliyatini rivojlantirish, yoshlar orasida keng targ‘ib qilishda yelkadosh bo‘lishini bildirdi. Shuning bilan, O‘zbekiston sog‘lom turmush tarzi va fitnes milliy assosiatsiyasining Konferensiyasi o‘z ishini yakunladi.

18 Октября 2023 5071
В целях дальнейшего усиления пропаганды физической культуры и спорта, здорового образа жизни среди населения страны создана Национальная ассоциация здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана. Сегодня в НОК состоялась первая Конференция Организации.
Мероприятие провёл Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов. В нём приняли участие руководитель департамента Администрации Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахманов, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Дурдона Рахимова, заместитель директора Агентства по делам молодёжи Дилнозахон Каттахонова, ответственные лица Федерации финтеса и масрестлинга.
Говоря о целях и задачах создаваемой новой Ассоциации, Ойбек Омилович отметил, что это станет практическим результатом движения "Здоровый образ жизни", которое Президент выдвинул в посланиях Олий Мажлису и народу Узбекистана.
В рамках встречи была выдвинута кандидатура Абдурахманова Одила Каландаровича на пост председателя Национальной ассоциации здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана. Делегаты единогласно поддержали этого кандидата, и О.Абдурахманов был избран руководителем данной Организации.
В свою очередь, Одил Каландарович пообещал оправдать оказанное ему доверие, приложить все усилия для пропаганды здорового образа жизни и правильного питания среди населения, дальнейшего укрепления фитнес-индустрии в нашей стране.
В соответствии с повесткой дня также был сформирован состав заместителей председателя Ассоциации. На эти посты были избраны первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта Алишер Садуллаев, а также Джахонгир Наврузов, Мохир Каримов и Шохрух Далиев.
Выступая на мероприятии, Дурдона Рахимова отметила, что Министерство молодёжной политики и спорта будет тесно сотрудничать в развитии деятельности этой Организации, её широкой пропаганде среди представителей подрастающего поколения. На этом конференция Национальной ассоциации здорового образа жизни и фитнеса Узбекистана завершила свою работу.