10 Oktyabr 2023 2391
Joriy yilning 23-sentyabr – 8-oktyabr kunlari Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkazilgan XIX yozgi Osiyo o‘yinlarida muvaffaqiyatli ishtirok etgan O‘zbekiston delegatsiyasi tantanali kutib olindi. Delegatsiya davlatimiz tomonidan tashkil qilingan maxsus charter reysda Toshkentga yetib keldi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida delegatsiyamizni O‘zbekiston Respublikasi Bosh Vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi hukumat vakillari, Toshkent shahar hokimi vazifasini bajaruvchi Shavkat Umrzoqov, Osiyo Olimpiya kengashi vitse-prezidenti Otabek Umarov, Yoshlar siyosati va sport vazirligi, O‘zbekiston Milliy Olimpiya va Paralimpiya qo‘mitalari rahbariyati qarshi oldi.
Tantanali tadbirda Abdulla Nigmatovich muzaffar sportchilarimizni erishilgan muvaffaqiyat bilan qutlab, ularga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tabrigini o‘qib eshittirdi. O‘z navbatida, sportchilar nomidan so‘z olgan musobaqa chempionlari Bahodir Jalolov hamda Sharifa Davronova davlatimiz tomonidan qaratilayotgan bunday g‘amxo‘rlikdan mamnun ekanliklarini bildirib, yurtboshimizning bunday eʼtibori Parij-2024 Olimpiya o‘yinlari yo‘lida katta motivatsiya berishini taʼkidlab o‘tishdi.
Anʼanaga muvofiq, Osiyo o‘yinlari qahramonlariga poytaxtimizning markaziy ko‘chalari bo‘ylab chempionlar korteji tashkil etib berildi. Ularni minglab hamyurtlarimiz ko‘taringki ruhda qarshi olishdi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston delegatsiyasi joriy Osiyo o‘yinlarida 22 ta oltin, 18 ta kumush va 31 bronza, jami 71 ta medal bilan umumjamoa hisobida 45 mamlakat orasida 5-o‘rinni egalladi. Qayd etish joiz, delegatsiyamiz nisbatan bir necha barobar ko‘p sportchi bilan tashrif buyurgan va kuchli o‘nlikdan o‘rin olgan Tailand, Xitoy Taipeyi, shuningdek, qitʼamiz sportida yuqori nufuzga ega bo‘lgan Qozog‘iston, Eron, Gonkong, Qatar, Bahrayn kabi jamoalarni ortda qoldirishga muvaffaq bo‘ldi.
Bu galgi Osiyo o‘yinlarida atletlarimiz futbol, shuningdek, dzyudo, qilichbozlik, o‘q otish, badiiy gimnastika, taekvondo WT, shaxmat turlarining jamoaviy dasturlarida ko‘plab medallarni jamg‘arishdi. Medallar kesimini tahlil qiladigan bo‘lsak, jamoaviy dasturdagi sovrinlar bilan hisoblaganda, 113 nafar sportchi 132 ta medal qo‘lga kiritdi. Delegatsiyamiz hisobidagi 22 ta oltin medal 31 nafar sportchi hissasiga yozilgan bo‘lib, ularning deyarli teng yarmi (49 foizi) sportchi qizlarimiz ulushiga to‘g‘ri keladi. Bu esa mamlakatimizda xotin-qizlar sportiga qaratilayotgan eʼtiborning yuksak samarasidir. Shuningdek, 26 nafar atlet tomonidan jamg‘arilgan 18 ta kumush medalning 39 foizi, 65 nafar sportchi keltirgan 31 ta bronza medalining 35 foizi aynan ayollar sportida erishilgan.
Demak, Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari ortda qoldi. Endi sportchilarimiz ertadanoq oldinda turgan muhim musobaqalar, eng avvalo, Parij-2024 Olimpiadasi sari tayyorgarlikni davom ettirishadi. O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi bu yo‘lda barcha sportchi va murabbiylarga omad va zafarlar tilaydi. Shu bilan birgalikda, sport sohasiga qaratilayotgan eʼtibor, atletlarimizni qo‘llab-quvvatlash borasidagi islohotlar uchun davlatimiz rahbariga minnatdorchilik bildiradi.

10 Октября 2023 2390
Делегация Узбекистана, успешно принявшая участие в XIX летних Азиатских играх, состоявшихся в китайском городе Ханчжоу с 23 сентября по 8 октября, была встречена торжественно. Наши соотечественники прибыли на Родину на специальном чартерном рейсе, организованном со стороны государства.
Церемония была проведена в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова. Спортсменов встретили представители Правительства во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым, и.о. хокима Ташкента Шавкат Умурзаков, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров, руководство Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского и Паралимпийского комитетов Узбекистана.
На торжественном мероприятии Абдулла Нигматович поздравил успешных спортсменов с достигнутыми результатами и зачитал им поздравление Президента Республики Узбекистан. В свою очередь, выступившие от имени спортсменов, чемпионы Игр Баходир Жалолов и Шарифа Давронова отметили, что очень благодарны за такое пристальное внимание со стороны государства, что это даёт огромную мотивацию на пути к ОИ Париж-2024.
В завершение торжества, по традиции в аэропорту представители делегации на кортежах чемпионов проехали по центральным улицам столицы. Их встречали тысячи поклонников и любителей узбекского спорта.
Напомним, что делегация Узбекистана на нынешних Азиатских играх заняла пятое место в общекомандном зачёте с 71 медалью (22 золотые, 18 серебряных и 31 бронзовая) среди 45 стран. Стоит отметить, что отечественная сборная показала лучший результат по сравнению с Таиландом и Китайским Тайбэем, у которых было в несколько раз больше атлетов и вошедшие в первую десятку по итогам Азиады, а также Казахстан, Иран, Гонконг, Катар, Бахрейн, имеющие высокий авторитет в области спорта нашего континента.
Примечательно, что на нынешних Азиатских играх узбекские атлеты завоевали медали не только в индивидуальных, но в игровых и в командных видах спорта. В том числе по футболу, а также по дзюдо, фехтованию, стрельбе из лука, художественной гимнастике, таэквондо WT, шахматам. Стоит отметить, что если считать по наградам вместе с атлетами в командных программах, то 113 спортсменов завоевали 132 медали. 22 золотых наград удостоились 31 спортсмен, из которых почти равная половина (49 процентов) приходится на долю девушек. Это является высоким результатом внимания, которое уделяется женскому спорту в нашей стране. Кроме того, 39% из 18 серебряных наград, завоеванных 26 спортсменами, и 35% из 31 бронзовой медали - 65 атлетами, приходятся именно на долю женского спорта. Малая Олимпиада ещё раз открыла талантов узбекского спорта в таких командных программах как фехтование, дзюдо, гребля, футбол, художественная гимнастика, шахматы.
Таким образом, Азиатские игры Ханчжоу-2022 остались позади. Теперь отечественные спортсмены продолжат подготовку к предстоящим важным соревнованиям, и, прежде всего, к Олимпиаде 2024 года в Париже. Национальный Олимпийский комитет ещё раз искренне поздравляет отважных спортсменов и тренеров, всех тех, кто причастен к развитию спорта в нашей стране с таким отличным результатом, желает всем новых побед и достижений на престижных состязаниях международного масштаба! Вместе с тем, выражает благодарность за внимание, уделяемое спортивной сфере, со стороны главы нашего государства за реформы, направленные на поддержку отечественных спортсменов.