Ular Tokioga borishadi: Olimpiya o‘yinlarida ikkinchi bor qatnashadigan Nikita Rafalovich
Taekvondo bo‘yicha terma jamoamiz aʼzosi Nikita Rafalovich “Ular Tokioga borishadi” loyihamizning bugungi qahramonimiz bo‘ladi. Tokio-2020 ikki karra jahon chempionati finalchisi uchun ikkinchi Olimpiada bo‘ladi.
Nikita Igorevich Rafalovich 1993-yil 10-oktyabr kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. Taekvondo bo‘yicha Xalqaro toifadagi sport ustasi.
Nikita 2000-yildan Aleksandr Kim qo‘l ostida shug‘ullana boshlagan. Hozirgi murabbiyi Maksim Rafalovich (akasi). 2008-yil o‘smirlar, 2010-yildan kattalar bo‘yicha terma jamoa tarkibiga kirgan.
Taekvondochimizning xalqaro arenalardagi muvaffaqiyati 2014-yildan boshlandi. Shu yili dastlab Toshkentda o‘tgan Osiyo chempionatida bronza, Incheonda o‘tgan Osiyo o‘yinlarida esa kumush medalni qo‘lga kiritdi.
Terma jamoamiz uchun eng muvaffaqiyatli o‘tgan 2015-yilgi jahon chempionatida Nikita ham o‘z g‘alabalari bilan barchani xursand qilgan. Hamyurtimiz Chelyabinskda o‘tgan mazkur dunyo birinchiligida kumush medalga sazovor bo‘lgan edi.
2016-yil Filippinda o‘tgan Osiyo chempionatida yana bir kumush medalni qo‘lga kiritdi. Shundan so‘ng ushbu mamlakatda o‘tgan Rio-2016 litsenzion turnirida zafar quchib, ilk bor Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Braziliyada esa hamyurtimiz o‘ziga ulkan tajriba to‘pladi.
2017-yilgi jahon chempionatida Nikita yana bir bor finalga yetib keldi. Afsuski, bu gal ham qiluvchi jangda imkoniyatni boy berib, kumush medal bilan taqdirlandi.
2018-yil taekvondochimiz Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida g‘alaba qozonib, delegatsiyamizning umumjamoa hisobida yuqori natija qayd etishida o‘zining munosib hissasini qo‘shdi.
Raqamlar misolida olib qaraydigan bo‘lsak, Nikita Rafalovich jahon chempionatlarida 2 ta kumush, Gran-pri turnirlarida 3 ta bronza, “Katta dubulg‘a”da 1 ta bronza, turli qitʼaviy musobaqalarda 3 ta oltin, 2 tadan kumush va bronza medallariga sazovor bo‘lgan. Xalqaro taekvondo federatsiyasining (WT) 2020-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra eʼlon qilgan reytingi yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasiga yo‘llanma olgan.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": Nikita Rafalovich will take part in the Olympics for the second time
Today's hero of the project "They will defend the honor of the country in Tokyo" is the representative of the Uzbek taekwondo team WT Nikita Rafalovich. For the two-time finalist of the World Taekwondo World Cup, the Tokyo Olympics will be the second in a row.
Nikita Igorevich Rafalovich was born on October 10, 1993 in Tashkent. Master of sports of international class in Taekwondo.
Since 2000, he has been studying under the guidance of Alexander Kim. His current mentor is Maxim Rafalovich (brother). In 2008, he joined the junior national team, and since 2010-a member of the adult national team.
Rafalovich's success in the international arena began in 2014. That year, he won bronze at the Asian Championships in Tashkent, and silver at the Asian Games in Incheon.
2015 was a very fruitful and successful year for our national team. This is also Nikita's merit, he became a silver medalist at the World Championships in Chelyabinsk.
At the 2016 Asian Championship in the Philippines, he was awarded a silver medal. Also, in the licensed tournament, he won a ticket to Rio 2016. At the Olympics in Rio de Janeiro, the taekwondo practitioner enriched his experience.
In 2017, in the world Championship, he again reached the final. Unfortunately, he lost again in the decisive battle and became the silver medalist for the second time.
At the 2018 Asian Games in Indonesia, he won and made a significant contribution to the success of the Uzbek delegation in the team competition.
During his entire professional career, Nikita Rafalovich became a two-time silver medalist of the World Cup, won bronze 3 times at tournaments from the "Grand Prix" series, won 3 gold, 2 silver and 2 bronze medals in prestigious continental competitions. According to the results of the announced Olympic rating of the International Taekwondo Federation (WT) on January 1, 2020, he was awarded a ticket (in the weight category -80 kg) to the Olympic Games in Tokyo.