Ular Tokioga borishadi: Olimpiya o‘yinlarida ikkinchi bor qatnashadigan Nikita Rafalovich
Taekvondo bo‘yicha terma jamoamiz aʼzosi Nikita Rafalovich “Ular Tokioga borishadi” loyihamizning bugungi qahramonimiz bo‘ladi. Tokio-2020 ikki karra jahon chempionati finalchisi uchun ikkinchi Olimpiada bo‘ladi.
Nikita Igorevich Rafalovich 1993-yil 10-oktyabr kuni Toshkent shahrida tug‘ilgan. Taekvondo bo‘yicha Xalqaro toifadagi sport ustasi.
Nikita 2000-yildan Aleksandr Kim qo‘l ostida shug‘ullana boshlagan. Hozirgi murabbiyi Maksim Rafalovich (akasi). 2008-yil o‘smirlar, 2010-yildan kattalar bo‘yicha terma jamoa tarkibiga kirgan.
Taekvondochimizning xalqaro arenalardagi muvaffaqiyati 2014-yildan boshlandi. Shu yili dastlab Toshkentda o‘tgan Osiyo chempionatida bronza, Incheonda o‘tgan Osiyo o‘yinlarida esa kumush medalni qo‘lga kiritdi.
Terma jamoamiz uchun eng muvaffaqiyatli o‘tgan 2015-yilgi jahon chempionatida Nikita ham o‘z g‘alabalari bilan barchani xursand qilgan. Hamyurtimiz Chelyabinskda o‘tgan mazkur dunyo birinchiligida kumush medalga sazovor bo‘lgan edi.
2016-yil Filippinda o‘tgan Osiyo chempionatida yana bir kumush medalni qo‘lga kiritdi. Shundan so‘ng ushbu mamlakatda o‘tgan Rio-2016 litsenzion turnirida zafar quchib, ilk bor Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Braziliyada esa hamyurtimiz o‘ziga ulkan tajriba to‘pladi.
2017-yilgi jahon chempionatida Nikita yana bir bor finalga yetib keldi. Afsuski, bu gal ham qiluvchi jangda imkoniyatni boy berib, kumush medal bilan taqdirlandi.
2018-yil taekvondochimiz Indoneziyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida g‘alaba qozonib, delegatsiyamizning umumjamoa hisobida yuqori natija qayd etishida o‘zining munosib hissasini qo‘shdi.
Raqamlar misolida olib qaraydigan bo‘lsak, Nikita Rafalovich jahon chempionatlarida 2 ta kumush, Gran-pri turnirlarida 3 ta bronza, “Katta dubulg‘a”da 1 ta bronza, turli qitʼaviy musobaqalarda 3 ta oltin, 2 tadan kumush va bronza medallariga sazovor bo‘lgan. Xalqaro taekvondo federatsiyasining (WT) 2020-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra eʼlon qilgan reytingi yakuni bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiadasiga yo‘llanma olgan.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Никита Рафалович во второй раз примет участие на Олимпиаде
Сегодняшний герой проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» представитель сборной Узбекистана по таэквондо WT Никита Рафалович. Для двукратного финалиста ЧМ по таэквондо Токийская Олимпиада станет второй по счёту.
Рафалович Никита Игоревич родился 10 октября 1993 года в Ташкенте. Мастер спорта международного класса по таэквондо.
С 2000 года занимается под руководством Александра Кима. Его нынешний наставник — Максим Рафалович (брат). В 2008 вошёл в состав сборной юниоров, а с 2010 года — член взрослой сборной.
Успех Рафаловича на международной арене начался с 2014 года. В том году на чемпионате Азии в Ташкенте он завоевал бронзу, а на Азиатских играх в Инчеоне — серебро.
2015 год был очень плодотворным и успешным для нашей сборной. В этом есть и заслуги Никиты, на чемпионате мира в Челябинске он стал серебряным призёром.
На чемпионате Азии 2016 года в Филиппинах удостоился серебряной медали. Также, в лицензионном турнире завоевал путёвку на Рио-2016. На Олимпиаде в Рио-де-Жанейро таэквондист обогатил свой опыт.
В 2017 году в первенстве мира он снова вышел в финал. К сожалению в решающем бою он снова проиграл и уже во второй раз стал серебряным призёром.
На Азиаде 2018 года в Индонезии он одержал победу и вложил значимый вклад в успех делегации Узбекистана в общекомандном зачёте.
За всю свою профессиональную карьеру, Никита Рафалович стал двукратным серебряным призёром ЧМ, 3 раза завоевал бронзу на турнирах из серии «Гран-При», в престижных континентальных соревнованиях выиграл 3 золотые, 2 серебряные и 2 бронзовые медали. По результатам объявленного Олимпийского рейтинга Международной федерации таэквондо (WT) на 1 января 2020 года он удостоился путевки (в весовой категории -80 кг) на Олимпийские игры в Токио.