O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Paralimpiya oilasi vakillarini samimiy qutlaydi
Joriy yilning 18-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda “Paralimpiya harakatini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorini imzoladilar. Mazkur qaror yurtimizda Paralimpiya sportini yangi bosqichga olib chiqish yo‘lida katta ahamiyatga ega. Uning qabul qilinishi yurtimiz aholisining har bir qatlamiga qaratilayotgan eʼtibor, ayniqsa, hukumatimiz tomonidan imkoniyati cheklangan fuqarolarimizning sportga bo‘lgan qiziqishlarini inobatga olgan holda ularga barcha sharoitlarni yaratib berish yo‘lida juda muhim qadamdir.
2016-yil Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida bo‘lib o‘tgan XV Paralimpiya o‘yinlarida delegatsiyamiz 8 ta oltin, 6 ta kumush va 17 ta bronza, jami 31 ta medal qo‘lga kiritib, olamshumul natija qayd etdi. Bu esa o‘z navbatida, mamlakatimizda imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarning sportga bo‘lgan qiziqishlarini yana-da oshirdi.
Ishonamizki, mazkur qaror bilan yurtimizda Paralimpiya sport turlari bilan shug‘ullanuvchilar soni ko‘payadi va sport turlarining geografiyasi yana-da kengayib, yurtimiz aholisining salomatligi mustahkamlanadi.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi O‘zbekiston Milliy Paralimpiya assotsiatsiyasiga Qo‘mita darajasining berilishi munosabati bilan barcha Paralimpiya harakati ishtirokchilarini samimiy muborakbod etib, yurtimizda sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti yo‘lidagi hamkorlikni mustahkamlash, Prezidentimiz barpo etayotgan Yangi O‘zbekiston rivojiga munosib hissa qo‘shish yo‘lida kuch-g‘ayrat, sihat-salomatlik va ulkan muvaffaqiyatlar tilab qoladi.

The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates the representatives of the Paralympic movement
On May 18 of this year, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree "On additional measures for the development of the Paralympic movement". This Resolution is of great importance in raising and developing Paralympic sports in our country to a new level. The adoption of the Resolution is very important, since the state pays special attention to all segments of the population, especially people with disabilities, and creates all conditions for them, taking into account their interest in sports.
At the XV Paralympic Games in Rio de Janeiro (Brazil) in 2016, our delegation won 8 gold, 6 silver and 17 bronze medals. This, in turn, has further increased the interest of people with disabilities in sports in our country.
We believe that with the adoption of the Resolution, the number of people engaged in Paralympic sports in our country will increase and the geography of this direction will expand, which will help to strengthen the health of the population.
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates all participants of the Paralympic movement on awarding the status of a Committee to the National Paralympic Association of Uzbekistan. We wish you strength, health and great success in promoting a healthy lifestyle in our country and making a worthy contribution to the development of the New Uzbekistan, which is being built by our Dear President.