16 Sentyabr 2023 2022
O’zbek og’ir atletikasi hamon -109 kg vazn toifasida jahonda tengsiz ekani yana bir karra o’z isbotini topdi. Hamyurtlarimiz, Olimpida chempionlari Akbar Jo’rayev hamda Ruslan Nurudinov ushbu vazn toifasida jahon chempionatining oltin va kumush medallarni bo’lishib olishdi.
Dast ko’tarishda 189 kg, siltab ko’tarishda 226 kg va ikki kurashda 415 kg natija qayd etgan Jo’rayev 2 ta oltin va 1 ta kumush medallarni qo’lga kiritdi. Dast ko’tarish mashqidagi 180 kg Nurudinovni to’rtinchi o’rinda olib qoldi. Siltab ko’tarishda 227 kg bilan oltin medalni o’z hisobiga yozdirib qo’ygan bo’lsa, umumiy hisobdagi 407 kg unga kumush medalni keltirdi. Ikki kurashda bronza medali 403 (180+223) kg natija ko’rsatgan ozarbayjonlik Dadash Dadashbayliga nasib etdi.

16 Сентября 2023 2019
Узбекская школа тяжёлой атлетики в очередной раз доказала, что она по-прежнему не имеет себе равных в мире в весовой категории до 109 кг. Наши соотечественники, Олимпийские чемпионы Акбар Джураев и Руслан Нурудинов завоевали золотые и серебряные медали чемпионата мира в данном весе.
Джураев, показавший результат 189 кг - в рывке, 226 кг - в толчке и 415 кг - по сумме двух упражнений, завоевал 2 золотые и 1 серебряную медали. Ещё один наш соотечественник Нурудинов, которому в рывке покорились 180 кг, занял четвёртое место. В толчке он записал на свой счёт золотую медаль с 227 кг, а по сумме двух упражнений показал результат 407 кг и он удостоился серебряной награды. Бронзовая медаль по сумме двух упражнений досталась азербайджанцу Дадашу Дадашбайли, показавшему результат 403 (180+223) кг.