8 Sentyabr 2023 2084
Shu kunlarda poytaxtimizdagi “Universal” sport saroyida taekvondoning WT yoʻnalishi boʻyicha Koreya Respublikasi elchisi kubogi boʻlib oʻtmoqda. Yigirmanchi bor tashkil etilayotgan bu yilgi bellashuvlarda yurtimizning barcha viloyatlari va Qoraqalpogʻiston Respublikasidan jami 500 nafar yosh sportchi ishtirok etmoqda. Bugun musobaqaning tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Koreya Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Xi Sang Kim, Yoshlar siyosati va sport vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ raisi oʻrinbosari, mamlakat taekvondo WT assotsiatsiyasi raisi Sherzod Tashmatov va boshqa mehmonlar ishtirok etishdi. Unda soʻz olgan rasmiylar soʻnggi yillar Prezidentimizning jismoniy tarbiya va sport, xususan, taekvondoni rivojlantirishga qaratayotgan ulkan eʼtibori sabab Ulugʻbek Rashitov kabi Olimpiada va Svetlana Osipova singari jahon chempionati gʻoliblari yetishib chiqayotganini alohida taʼkidlashdi.
Musobaqa anʼanaviy ravishda 15-17 yoshli sportchilar oʻrtasida boʻlib oʻtmoqda. Yana bir ahamiyatli tomoni, shu paytgacha bellashuvlar kyorogi yoʻnalishida oʻtkazilgan boʻlsa, bu yildan pumse boʻyicha ham medallar jamlanmasi oʻynalmoqda.

8 Сентября 2023 2081
В эти дни в столичном спортивном Дворце “Универсал” проходит Кубок Посла Республики Корея по таэквондо WT. В традиционных соревнованиях в этом году принимают участие 500 юных спортсменов со всех регионов республики. Сегодня состоялось торжественное открытие состязаний.
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Узбекистане Хи Санг Ким, заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, заместитель председателя НОК, председатель Ассоциации таэквондо страны Шерзод Ташматов и другие гости. Выступившие на нём официальные лица отметили, что в последние годы Президент уделяет большое внимание развитию физической культуры и спорта, в частности, таэквондо, в результате чего вырастают такие яркие звёзды, как Олимпийский чемпион Улугбек Рашитов, как чемпионка мира Светлана Осипова.
Лучших вываляют среди единоборцев 15-17 лет. До этого времени соревнования проводились в направлении кёроги, с этого года медали разыгрываются и в пумсе.