Ishchi guruh Chendu shahridagi sport infratuzilmasini oʻrgandi
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Azizjon Kamilov, shuningdek, Qurilish va uy-joy kommunal xoʻjaligi vazirligi, “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi vakillaridan iborat ishchi guruh ayni paytda Xitoy davlatida xizmat safarida boʻlib turgani haqida maʼlum qilgan edik. Mutasaddilar bugun Chendu shahriga tashrif buyurib, hududda yaratilgan sport infratuzilmasini yaqindan oʻrganishdi.
Xabaringiz bor, Chendu shahri joriy yilning 28-iyul – 8-avgust kunlari navbatdagi Butunjahon yozgi Universiada oʻyinlariga mezbonlik qildi. Shahar va obyektlardagi sport havosi hali ham saqlanib turibdi.
Ishchi guruh dastavval musobaqa uchun barpo etilgan muzeyda boʻlib, unda nafaqat Universiada oʻyinlari, balki Chendu shahrining sport tarixi bilan yaqindan tanishdi. Shaharning asosiy sport obyektlari joylashgan Lunsyuani mavzesi keyingi manzil boʻldi. Ushbu hududda Universiada oʻyinlarining ochilish va yopilish marosimlari oʻtkazilgan “Dongʻan Lake” stadioni, shuningdek, “Dongʻan Lake Arena” koʻp tarmoqli majmuasi va suv sporti saroyiga ham tashrif buyurishdi.
Bosh stadion futbol, yengil atletika kabi turlarga moslashgan. “Dongʻan Lake Arena” nisbatan universal boʻlib, qoplamalar toʻshalishiga qarab gimnastika, basketbol, voleybol, gandbol, futzal va boshqa koʻplab turlarda musobaqalarni qabul qilishi mumkin. Oʻz navbatida, “Dongʻan Lake Sports Park Aquatics Centre”da suv sporti turlari bilan bogʻliq barcha musobaqalarni tashkil etish imkoniyati mavjud.
Oʻrganish ishlari davomida mahalliy menejerlar koʻp tarmoqli inshootlardan foydalanish boʻyicha oʻz tajribalari bilan baham koʻrishdi. Hamyurtlarimiz “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo oʻyinlari va boshqa musobaqalarni tashkil etishda bunday tajribadan foydalanish boʻyicha oʻzlari uchun kerakli yoʻnalishlarni belgilab olishdi.

31 Августа 2023 1650
Ранее мы сообщали, что в настоящее время рабочая группа в составе Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбека Касимова, заместителя председателя Комитета Азизжона Камилова, а также представителей Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, инжиниринговой компаниии “Ягона буюртмачи хизмати” (“Служба единого заказчика”) находятся с рабочим визитом в Китае. Официальные лица сегодня посетили Чэнду и внимательно изучили спортивную инфраструктуру, созданную в этом регионе.
Напомним, что с 28 июля по 8 августа этого года город Чэнду принимал очередные Всемирные игры летней Универсиады. В данном городе и по сей день царит спортивная атмосфера.
Рабочая группа побывала в музее, изначально построенном для соревнований, где поближе познакомилась не только с играми Универсиады, но и со спортивной историей города Чэнду. Следующим пунктом назначения был район Лунцюаньи, где расположены основные спортивные сооружения города. Также официальные лица побывали в стадионе “Dong'an Lake”, где проходили церемонии открытия и закрытия Всемирной Универсиады, а также в многопрофильном комплексе и ледовом Дворце “Dong'an Lake Arena”.
Главный стадион приспособлен для таких видов спорта, как футбол, легкая атлетика. ”Donghan Lake Arena” относительно универсальна и может принимать соревнования по гимнастике, баскетболу, волейболу, гандболу, футзалу и многим другим видам спорта, в зависимости от покрытия. В свою очередь, в ”Donghan Lake Sports Park Aquatics Centre” имеется возможность организовать все соревнования, связанные с водными видами спорта.
В ходе исследования местные менеджеры поделились своим опытом использования многопрофильных объектов. Наши соотечественники определили для себя необходимые направления использования такого опыта в организации юношеских Азиатских игр «Ташкент-2025» и других соревнований.