Mintaqadagi do‘stona aloqalar yana-da mustahkamlanmoqda
Belarus-2023 II MDH o‘yinlari davomida bugun delegatsiyalar rahbarlari ishtirokida bir qator rasmiy uchrashuvlar tashkil etildi. Ularning doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, O‘zbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ham ishtirok etishmoqda.
Bugun Rossiya Federatsiyasi Sport vaziri Oleg Matitsin, Belarus Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Viktor Lukashenko, mamlakat Sport va turizm vaziri Sergey Kovalchuk bilan mintaqada jismoniy tarbiya va sport, Olimpizm targ‘ibotini kuchaytirish kabi mavzularda uchrashuvlar o‘tkazildi.
Viktor Lukashenko Toshkentga amalga oshirgan tashrifini iliq taassurotlar bilan yod olar ekan, Belarus va O‘zbekistonning sport sohasidagi aloqalari tobora mustahkamlanib borayotganini alohida taʼkidladi. Mutasaddilar MDH o‘yinlaridan tashqari yirik sport tadbirlariga tayyorgarlik ko‘rishda xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarini tashkil etish, ilm-fan sohasidagi yutuqlarni baham ko‘rish, Olimpizmning pok va ezgu qadriyatlarini targ‘ib etish kabi g‘oyalar haqida fikr almashishdi.

Официальные лица спорта Узбекистана посетили ряд мероприятий в Беларуси
В рамках II игр СНГ, проходящих в Беларуси, организуется ряд официальных встреч с участием руководителей делегаций. В мероприятиях также принимают участие официальные лица делегации Узбекистана, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов.
Сегодня в течение дня состоялись встречи с министром Спорта Российской Федерации Олегом Матициным, президентом Олимпийского комитета Беларуси Виктором Лукашенко, министром Спорта и туризма Республики Беларусь Сергеем Ковальчуком по таким темам, как развитие физической культуры и спорта, усиление пропаганды Олимпизма в регионе.
Виктор Лукашенко, тепло вспоминая свой визит в Ташкент, особо отметил укрепление связей Беларуси и Узбекистана в области спорта. Официальные лица обменялись мнениями по организации международных тренировочных сборов при подготовке к крупным спортивным мероприятиям помимо игр СНГ, обмену достижениями области науки, продвижение чистых и благородных идей Олимпизма.
В соответствии с программой, официальные лица также приняли участие во встрече со СМИ и ответили на вопросы журналистов. Кроме того , в течение дня наши соотечественники воочию наблюдали за соревнованиями по ряду видов спорта.