Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov 75 yoshda!
Uzoq yillardan beri oʻzbek sporti rivoji uchun xizmat qilib kelayotgan taniqli arbob, Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov bugun 75 yoshni qarshi olmoqda.
Bahodir Maxsitovich Maxsitov 1948-yil 30-iyul kuni Toshkent viloyatida tugʻilgan. 1976-yil Toshkent Davlat universitetini tamomlagan. Bahodir Maxsitovich faoliyati davomida dastlab sud-huquq tizimida, shu jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirining oʻrinbosari va boshqa bir necha lavozimlarda samarali mehnat qilgan. 1994-1995-yillar Toshkent viloyati Boʻka tumani hokimi, 1995-2002-yillar Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport davlat qoʻmitasi raisi boʻlgan. 2002-2003-yillar Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti devonida ishladi. 2020-yil dekabrdan Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi lavozimida yurtimiz sporti rivoji uchun xizmat qilmoqda. U kishining uzoq yillik mehnati davlatimiz tomonidan “Mehnat shuhrati” ordeni, “Qoraqalpogʻiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan madaniyat xodimi” faxriy unvoni bilan mukofotlangan.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bahodir Maxsitovni tavallud kuni bilan tabriklab, u kishiga uzoq umr, sihat-salomatlik tilab qoladi.

Поздравляем председателя Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходира Махситова с юбилеем!
Известный деятель, долгие годы служащий на пути развития узбекского спорта, председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов сегодня отмечает своё 75-летие.
Махситов Баходир Махситович родился 30 июля 1948 года в Ташкентской области. В 1976 году окончил Ташкентский государственный университет. После он долгие годы плодотворно работал на нескольких должностях в судебно-правовой системе, в том числе, заместителем министра Юстиции Республики Узбекистан и на нескольких других должностях. В 1994-1995 годах был хокимом Букинского района Ташкентской области, в 1995-2002 -председателем Государственного комитета Республики Узбекистан по физической культуре и спорту. В 2002-2003 гг работал в Аппарате Президента Республики Узбекистан. С декабря 2020 года является председателем Совета ветеранов спорта Узбекистана. За многолетний труд он был награждён государством орденом “Мехнат шухрати”, почётным званием “Заслуженный работник культуры Республики Каракалпакстан”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет юбиляра с Днём рождения, желает ему всех благ, крепкого здоровья и долгих лет жизни.